TİKA 1996 yılından bu yana 546 projeyi hayata geçirdiSalı, 18 Ocak 2022

TİKA 1996 yılından bu yana 546 projeyi hayata geçirdi

TİKA’nın restore ettiği Arnavutluk’taki tarihi Ethem Bey Camii Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile açıldı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın davetlisi olarak resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Arnavutluk’un başkenti Tiran’da TİKA’nın restore ettiği Osmanlı yadigarı tarihi Ethem Bey Camii’nin açılışını yaptı.

Tiran Ethem Bey Camii açılışı için Tören alanına gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı TİKA Başkanı Serkan Kayalar, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik ve Arnavut gençleri çiçekler ile karşıladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama Tiran Meydanını dolduran, Kosova, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’un İşkodra, Elbasan,Berat başta olmak üzere çeşitli vilayetlerinden gelen soydaş ve akraba topluluklarına hitap ettikten sonra Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr Ali Erbaş’in duası ile Ethem Bey Camiini Türk ve Arnavut Bakanlarının katılımıyla resmi olarak ibadete açtı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tiran Meydanı’nda, “Mazlumların Sesi Arnavutluk’a hoş geldin!”, “Mehmet Akif’in Şemsettin Sami’nin Sevdası’dır Sevdamız”, “Türk- Arnavut Kardeşliği Ebedidir!”, “Barışta, Huzurda ve Zor Günde Hep Yanımızdasın”, “Hoş geldin Büyük Usta!” sloganları ile karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin ve Arnavutluk’un ortak tarihi ve kültürel mirası olan Ethem Bey Camii aynı zamanda Tiran’ın mücevheridir.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Türkiye’nin yaptırdığı ve 522 konutun teslim edildiği “Türkiye-Arnavutluk Deprem Konutları Anahtar Teslim Töreni”nin ardından önemli bir törene daha katıldı.

Erdoğan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) restore edilen Ethem Bey Camii’nin resmi açılış törenini gerçekleştirdi. Konuşmalardan önce TİKA tarafından hazırlanan tanıtım filmi gösterildi. Ellerinde Türk ve Arnavutluk bayrakları bulunan çok sayıda vatandaş açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Rama ve beraberindeki protokol üyeleri kurdele keserek açılışı gerçekleştirdi. Erdoğan ve Rama ile beraberindekiler daha sonra Ethem Bey Camii’ne girerek, incelemelerde bulundu.

TİKA’NIN RESTORE ETTİĞİ ARNAVUTLUK’TAKİ TARİHİ CAMİİNİN AÇILIŞI YAPILDI

Erdoğan, depremzedeler için inşa edilen 522 konutun bugün tesliminden milleti adına iftihar ettiğini dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“O dönemde Başbakan Edi Rama kardeşimle sürekli irtibat halinde olduk. Bu eserler meydana geldi. Az önce Arnavutluk Meclisinde sizlerin temsilcilerine hitap etme imkanı buldum. Şimdi de Ethem Bey Camimizin TİKA tarafından yapılan restorasyonu sonrasında yeniden ibadete açılışının bahtiyarlığını yaşıyoruz. Türkiye’nin ve Arnavutluk’un ortak tarihi ve kültürel mirası olan Ethem Bey Camii aynı zamanda Tiran’ın mücevheridir. Evladı Fatihan tarafından ilmek ilmek işlenerek her bir noktasına, her bir zerresine el emeği, göz nuru dökülerek inşa edilen camimiz hamdolsun bugün o eski ihtişamına, o mimari zarafetine yeniden kavuşuyor. Kalem işi renkli süslemeleriyle Balkanlar’da çok yaygın olan ince bir sanat anlayışını bizlere sunan bu eşsiz eser, mimarisi bakımından da Osmanlı dönemi usullerini günümüze taşıyan en güzide eserler arasında yer alıyor. Gündüzleri Tiran’a ayrı bir güzellik katan camimiz inşallah bundan sonra geceleri de dış cephe aydınlatmasıyla görenleri kendine meftun bırakacaktır.”

“TİKA 1996’DAN BU YANA 546 PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİ”

Öte yandan Erdoğan, Türkiye olarak kültürel mirasa ait eserleri ihya etmenin yanı sıra Arnavutluk’un kalkınmasına da destek olmaya önem verdiklerini belirterek, “Bu kapsamda TİKA marifetiyle 1996 yılından bu yana 546 projeyi hayata geçirdik. İnşallah bundan sonra da Arnavut halkının yanında olmayı sürdüreceğiz. Fevkalade bir durum olmaması halinde inşallah ramazana kadar Namazgah Camii’ni de bitireceğiz. Balkanlar’da Türkiye ve Arnavutluk’un yakın, samimi, etkin iş birliğiyle üstesinden gelinemeyecek hiçbir mesele olmadığına inanıyorum. Değerli dostum Başbakan Edi Rama ile birlikte inşallah bu tür eserlerimizi bir an önce hayata geçirmenin kardeşliğimizin bir gereği olduğuna inanıyorum.” diye konuştu. AA’nın bugün aktardığı habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu güzel camide edilecek duaların, yapılacak ibadetlerin Hak katında kabul ve karin olmasını niyaz ediyorum. Rabbim bizi sevgisiz, susuz, havasız, vatansız, aynı zamanda mabetsiz, minaresiz, ezansız bırakmasın.” dedi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER