TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, Gagavuzya’daPerşembe, 02 Şubat 2023

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, Gagavuzya’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Gagavuzya’da çeşitli temaslarda bulundu.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Moldova’daki temaslarına, Türkiye’nin Moldova Büyükelçiliğine 5 ay önce atanan Uygar Mustafa Sertel’e nezaket ziyaretinde bulunarak başladı.  

Dr. Mahmut Çevik, Büyükelçi Sertel, Kişinev Büyükşehir Belediye Başkanı Ion Cheban ve Moldova Emniyet Genel Müdürü Viorel Cernãutianu ile birlikte TİKA tarafından tadilat ve donanımları sağlanan “Kişinev Creativ Gençlik Merkezi ve Emniyet Genel Müdürlüğü Çok Amaçlı Eğitim ve Toplantı Salonlarının açılışlarını gerçekleştirdi.

AYNI KİLİMİN DESENLERİYİZ

Moldova-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Fiodor Gagauz ve Moldova Parlamentosu Milletvekili Larisa Novac ile beraber TİKA tarafından kurulan ‘Teorik Lise İnovasyon Sınıfı’nda Moldovan öğrenciler ile bir araya gelen Çevik, belediye başkan ve yöneticileri ile berber TİKA tarafından yapılan ‘Kişinev Sanat ve Kilim Yolu’nda incelemelerde bulundu.

Belediye Başkanı İon Cheban’a “Türk kültüründe Türk insanı kendi duygu ve düşüncelerini ürettiği kilim motiflerine yansıtır bu kilimli yol projesinde de ‘Rumeli ve Doğu Avrupa’da aynı kilimin desenleriyiz’ demek istiyorsunuz ve bu TİKA projesi ile multi etnik nüfusu içerisinde barındıran 150 milyon insanın beraber huzurla yıllarca yaşadığını dünyaya duyuruyorsunuz” dedi.

GAGAUZ TÜRKÇESİ İLE GAGAUZ TÜRKLERİNE ÇİZGİ FİLİM

Gagauzya temaslarına Türkiye’nin Gagauzya Başkonsolosu Hasan Akdoğan’a nezaket ziyareti ile başlayan TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Gagauzya’da devam eden TİKA projelerini yerinde inceledi ve Büyükelçi Uygar Mustafa Sertel ile birlikte Gagauz Yeri Özerk Bölgesi Başkanı İrina Vlah ve yerel belediye başkanları, milletvekilleri ve yüzlerce çocuğun katıldığı TİKA desteğinde Gagauz Türkçesi ile seslendirilen “23 adet Çizgi Filim Tanıtım Törenleri” ne katıldı.

Törende çocuklara nasihatlarda bulunan Çevik “Geleceğinizi sizden ödünç alan büyükleriniz ciddi bir sorumluluk bilinciyle hareket ediyorlar.

Dilini, kimliğini, kültürünü koruyarak yarınlara hazırlanacak olan sizler, içinde yaşadığınız toplum ve devletinize faydalı olma şuurunuzu da beraberinizde koruyacak ve geliştireceksiniz çünkü sizler; Yarının büyük düşünürleri, sanatçıları, bilim insanları, liderleri olacaksınız. Bu sebeple sizin için yapılan hiçbir şeyin boş ve beyhude bir çaba olmadığını ciddiyetle kavramaya mecburuz. İyi bir eğitim almış, geleceğe gerekli donanımla hazırlanmış, düşünce ve duygu dünyası berrak, vicdani hassasiyetleri gelişmiş siz çocuklar tüm insanlığın teminatıdır.” dedi.

TİKA Başkan Yardımcısı Mahmut Çevik, ziyaretle ilgili yaptığı paylaşımda, “Gagauz Yeri Özerk Bölgesinde TİKA tarafından uygulanan sosyal, kültürel, istihdam ve yatırım projelerinin açılışlarını ve ilgili değerlendirmelerini @TCKisinevBE U. Mustafa Sertel ve Gagauz Yeri Özerk Bölgesi Başkanı @VlahIrina ile birlikte gerçekleştirdik.” ifadelerine yer verildi.

TİKA’nın twitter hesabından yapılan paylaşımda ise, “Gagauz Özerk Yeri’nde #TİKA’nın destekleri ile Gagauzca seslendirmesi yapılan çizgi filmlerin tanıtım töreni yapıldı. TİKA Başkan Yardımcısı Mahmut Çevik’in de katıldığı törenin ardından TİKA’nın bölgede gerçekleştirdiği projeler ziyaret edildi.” denildi.

 


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER