TİKA Başkan Yardımcısı Çevik Kosova’da temaslarda bulunduSalı, 04 Ekim 2022

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik Kosova’da temaslarda bulundu

Kuzey Makedonya’daki temas ve ikili görüşmelerini tamamlayan Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Kosova’nın başkenti Priştine’de ve Prizren şehrinde çeşitli temaslarda bulundu.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr.Mahmut Çevik Kosova’ya geçerek ilk önce Priştina Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naser Sahiti ile makamında bir araya geldi. Görüşmede Priştina Üniversitesi ile TİKA arasında daha önce imzalanan iş birliği protokolü kapsamında bugüne kadar uygulanan ve uygulanacak projeler değerlendirildi.

TİKA’nın somut paylaşılan kültürel miraslar çerçevesinde Kosova’da yürüttüğü çalışmaları degerlendirmek üzere Kosova İslâm Birliğine geçen Çevik, Kosova İslam Birliği Başkanı ve Başmüftü Naim Ternava ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Tarihi ve Kültürel mirasların korunması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması konularında mevcut projelerin değerlendirildiği görüşmenin ardından TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, TİKA tarafından restorasyonları yapılan Priştina Yaşar Paşa Camii ve restorasyonu devam eden Sultan Murad camilerinde incelemelerde bulundu.

Aynı gün Prizren’e geçerek bir kısım görüşmelerde bulunan Dr.Mahmut Çevik, Prizren’de mukim Balkan Türk Müziği Derneği ‘ni ziyaret ederek; Rumeli’nin Müziğini, kültürünü, sesini ve sanatını gelecek nesillere aktarmak için yıllardır çalışan Bestekâr Aluş Nus ve duayen Rumeli Musiki kadrosu ile Rumelinin Sanat anlayışı ve sanatının yaşatılması konusunda değerlendirmelerde bulundular.

Rumeli kültürünün yaşatılması konusunda dernek üyeleri ile istişarelerin ardından Çevik, sanatçılara TİKA’nın Kosova’da uyguladığı Gıda ve Yaşam Güvenliği Programı Kapsamında kadın ve gençlerin üretime katılarak ürettiği ürünleri takdim etti.

Çevik, Kuzey Makedonya ve Kosova’daki tüm bu temasların ardından Türkiye’ye döndü.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER