TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, Türk Belediyesi Merkez Jupa’yı ziyaret ettiÇarşamba, 27 Eylül 2023

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, Türk Belediyesi Merkez Jupa’yı ziyaret etti

TİKA Projeleri açılış ve resmi görüşmeleri için Kuzey Makedonya’ya gelen TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Üsküp Koordinatörü Mehmet Bayrak ve beraberindeki heyet ile birlikte Türkçe’nin resmi dil olarak kullanıldığı ve nüfusunun %78’nin Türk olduğu Merkez Jupa’yı ziyaret etti. 

Belediye Başkanlığı önünde Başkan Ariyan İbrahim, Belediye çalışanları ve Sivil Toplum Temsilcileri tarafından karşılanan Dr. Mahmut Çevik ve beraberindeki heyet, Belediye Başkanı Ariyan İbrahim’in faaliyetlerini anlattığı ve Belediye yöneticileri ile şehrin sorunlarının ve çözüm önerilerinin konuşulduğu bir toplantı yaptı.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, nazeketinden Belediye mücavir alanları içinde yaşayan toplumlara ve Türk milletine yapmış olduğu hizmetlerinden, soydaş ve akraba topluluklarına yönelik birleştirici yaklaşımından dolayı Belediye Başkanı İbrahim’e teşekkür etti.

Yıllarca Balkan coğrafyasında barışın ve huzurun teminatı olan Türk toplumunun Kuzey Makedonya’da birlik beraberliğinin önemli olduğunu ifade eden Dr. Mahmut Çevik’e, toplantı sonrasında Başkan Ariyan İbrahim tarafından, Jupa Kadın Merkezi Radika-De üyesi yörük kızları tarafından yapılan TİKA’nın geçtiğimiz yıllarda Kocacık’ta inşaa ettiği “Mustafa Kemal Anı ve Akraba Evi” resminin bulunduğu eseri takdim etti.

Önceki gün Üsküp’te resmi açılış ve görüşmeleri gerçekleştirdikten sonra Gostivar’a giderek öğretmen, yazar ve iş adamı olarak Türk-İslâm mefkuresine hizmet eden ancak 1 yıl önce vefat eden Elyesa Ali’nin kabrini ziyaret eden TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Merkez Jupa da ise Merkez Jupa Belediye Başkanı Ariyan İbrahim, KOCATÜRK Kocacık Derneği Başkanı Caner Sezair, Kocacık Necati Zekeriya İlköğretim Okulu Müdürü Akif Selman ve öğretmenler ile birlikte Türk milletinin ve dilinin muhafaza edilmesi için yıllarca çalışan ve önceki yıllar Merkez Jupa Belediye Başkanı olarak görev yapan ancak ebediyete irtihal eden, görevleri süresince birçok TİKA projesi ile Makedonya Türkleri’ne hizmet eden Merkez Jupa Belediye Eski Başkanları Mazlum Hasan ve Nuzi Şahin’in kabirlerini ziyaret etti.

Merkez Jupa Kadın Merkezi Radika-De’yi de ziyaret ederek faaliyetleri hakkında bilgi alan TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik ile Üsküp TİKA Koordinatörü Mehmet Bayrak’a KOCATÜRK Kocacık Derneği Başkanı Caner Sezair ve üyeleri tarafından TİKA Arıcılık Projesi ile ürettikleri ballar hediye edildi.
 


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER