TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, Türk Devletleri Teşkilatı Macaristan Temsilcisi Büyükelçi Hovari’yi ziyaret ettiPazar, 29 Mayıs 2022

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, Türk Devletleri Teşkilatı Macaristan Temsilcisi Büyükelçi Hovari’yi ziyaret etti

TİKA Başkan Yardımcısı Mahmut Çevik, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de, Türk Devletleri Teşkilatı (Türkçe Konuşan Ülkeler Topluluğu) Macaristan Temsilcisi Büyükelçi Janos Hovari’yi ziyaret etti.

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, 28 Mayıs 2022 tarihinde Balkan ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında sıradaki durağı Macaristan’da, Türk Devletleri Teşkilatı (Türkçe Konuşan Ülkeler Topluluğu) Macaristan Temsilcisi Büyükelçi Janos Hovari’yi Budapeşte’de ziyaret etti. Ziyaret sırasında, Türk Devletleri temsilcileri ile Türk dünyasına yönelik çalışmalar konusunda görüş alışverişi gerçekleşti.

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI
Nahçivan’da, 3 Ekim 2009 tarihinde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’nin bir araya gelerek imzaladıkları anlaşma sonucu Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) adı ile teşkilat kuruldu. Uluslararası bu örgüt, 12 Kasım 2021 tarihinde düzenlenen İstanbul Zirvesi’nde ise “Türk Devletleri Teşkilatı” adını aldı.
Özbekistan 30 Nisan 2018’de Türk Konseyi’ne katılmak istediğini açıkladı ve 14 Eylül 2019’da tam üye oldu. Macaristan da 18 Mayıs 2018’de gözlemci üye oldu. Türkmenistan da gözlemci üye statüsüne sahip.
Ukrayna ve Afganistan da teşkilata gözlemci üye olmak için başvuruda bulunmuştu.


DİĞER HABERLER