TİKA BAŞKAN YARDIMCISI ÜSKÜP TÜRK ÇARŞISINDAPazartesi, 22 Mayıs 2023

TİKA BAŞKAN YARDIMCISI ÜSKÜP TÜRK ÇARŞISINDA

Gece Üsküp Türk Çarşısı Esnaf Derneği Başkanlığı görevine yeni seçilen Bujar Dullovi ve üyeleri tarafından Üsküp Türk Çarşısında karşılanan TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik'e Türkiye ve TİKA’nın tarihi eserleri ve sosyal projelerle bugüne kadar çarşıya sundukları destekleri nedeniyle teşekkür ettiler. Seçilmeleri ile birlikte çarşı ile ilgili başlattıkları yeni vizyon ve uygulamalar anlatan Esnaf Derneği Başkanı Dullovi yeni projelerini de anlattı. 

Esnaf eski Türk Çarşıyı konu alan ve çarşı sanatçılarının bir resmini TİKA Başkan Yardımcısına hediye ettiler. 

Tebessümü yaygınlaştırın

Dr. Mahmut Çevik, Türklerin Anadolu'da Türk zanaatkarlarını dayanışma, sevgi ve kardeşlik esasına dayanan Ahîlik anlayışından bahsederek, çarşıda huzurun, kardeşliğin, karşılıklı  saygının sağlanmasının ekonomik fayda sağlayacağını, tebessümü birbirlerinden esirgememeleri gerektiğini vurguladı. 

Kosova'da medfun Murad-ı Hüdavendigar'ın da bir Ahî olduğunu bu alanda çarşı esnafı için ahîlik proğramlarını 2012 yılında  Üsküp te  Koordinatör olduğunda başlattığını belirterek, o anlayışın devamı çarşıyı zengin eder ve huzur getirir dedi ve bereketli kazançlar diledi.

Genç yazarlar eserleri ile karşılandı

TİKA'nın Balkan ülkelerinde  genç edebiyatçı ve yazarların yetiştirilmesine yönelik olarak Başkanlığını Mürteza Sulooca tarafından yürütülen  Üsküp Balkan Yazarlar Birliği  ile başlattıkları"Online Yazarlarlık Atölyesi" nden eğitim alan Burcu Ali 'nin de aralarında  bulunduğu Emine Ademi, Gülasfi Melan, Hüseyin Musli gibi yazarlar ve öğretmenler tarafından Türk Çarşısında karşılanan Dr. Mahmut Çevik'e yazarlar  yayınladıkları eserleri hediye ettiler. 

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik'e TİKA desteğinde ZOR Derneği işbirliğinde yürütülen projeler ile ürettikleri ürünleri de takdim eden yazarlara TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, yazarların ince ve naif karektere sahip olduklarını, üreterek birlikte bu bölgede var olmak istediklerini belirterek, Türk milletinin kimlik ve kültürünün muhafazasında ciddi öneme sahip olan Türk  Dilinin gelişmesine de katkı sağlayan genç yazarlara teşekkür ederek okurlarının bol olmasını diledi.


DİĞER HABERLER