TİKA, Bosna Hersek'teki Zenica Cezaevinde Dikiş Atölyesi AçtıÇarşamba, 27 Ekim 2021

TİKA, Bosna Hersek'teki Zenica Cezaevinde Dikiş Atölyesi Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bosna Hersek'in Zenica kentindeki kapalı tip cezaevinde kurulan dikiş atölyesinin açılışını yaptı.

Açılışa katılan TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, burada yaptığı açıklamada, TİKA'nın 60 ülkede 62 ofis ile  faaliyet gösterdiğini ve yılda 2000 ve son 19 yılda 30 binden fazla proje uyguladiklarını ifade ederek bugün açılışı yapılan atölyenin hem ekonomi hem de eğitim yönünden önemli olduğunu söyledi.

TİKA'nın Balkanlar'da hayata geçirdiği bu anlamda ilk proje oldugunuda  belirten Çevik; Hayallere ve umutlara kelepçe vurulamayacağıni, her karanlık geceden sonra güneşli bir günün doğdugunu, kader kurbanlarinin sabırlı olmalari ile zorlukları proje ve programlarla birlikte aşacaklarını belirtti. Balkanlar’da uygulanan eğitim projeleri ile inşaa edilen okullarda yılda 200 bin gencin egitim gördüğünü, okullara kurulan eğitim atelyeleri ile dezavantajlı çocuklarımızın topluma ve üretime kazandırıldığını, inşaa edilen hastahanelerde yılda 1.5 milyon insanin şifa buldugunu, ekonomik yatırımlar ile de 100 lerce aile 1000 lerce  insanın üretime katildigini belirten Çevik, bu proje ile seçenekler arttirılmış 1.5 asırlik cezaevinde geleceğe yönelik umutlar doğmuştur diyerek mahkumlara kadere inandıklarını ve sabırlar temenni ederek dikiş atölyesini kullanacaklara başarılar diledi.

Cezaevi Müdürü Redzo Kahric de dikiş atölyesinde çalışacak mahkumların hem kendilerine hem de ailelerine faydalı olacaklarını belirterek "TİKA'nın yardımıyla 60 adet dikiş makinemiz var. Mahkumlar burada cezaevi kıyafeti, maske ve benzeri eşyalar dikecek." dedi.

Zenica Doboj Kantonu Eğitim Bilim Kültür ve Spor Bakanı Spahija Kozlic ise Türkiye'nin Bosna Hersek'te yürüttüğü binlerce projeyle ülke halkına yardım sağladığını vurgulayarak bu projelere devam edileceğini kaydetti.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, mahkumlar ile tektek sohbet ederek" sizin için hangi proje iyi ise birlikte karar verelim ve birlikte uygulayalım bu şekilde hep birlikte aile ekonominize ve ülke ekonominize katkı sağlayalım" dedi.

Bu arada, söz konusu dikiş atölyesinde 100 kişinin çalışabileceği, projeyle mahkumların iş edinme becerilerinin artırılmasının hedeflendiği belirtildi.

Zenica'daki kapalı tip cezaevinde yaklaşık 600 mahkum kalıyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER