TİKA’dan Saraybosna Üniversitesine AmfiteatrSalı, 26 Ekim 2021

TİKA’dan  Saraybosna Üniversitesine  Amfiteatr

TİKA  Saraybosna Üniversitesi Ziraat Fakültesine Amfiteatr inşa etti. Amfinin açılış töreninin yapıldığı Saraybosna Üniversitesi Ziraat Fakültesinde düzenlenen törene katılan TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, TİKA'nın 1995'ten itibaren Bosna Hersek'te binden fazla projeyi hayata geçirdiğini, tarım alanında yüzlerce  proje yapıldığını ifade etti.

TİKA tarafından Bosna Hersek'te 1992-1995'te yaşanan savaşın acılarını dindirmek ve bölgede yaşayan halkın yaşam standardını yükseltmek ve  göçü engellemek amacıyla uygulanan projelerde binlerce Boşnak topraklarını terk etmeyerek köylerinde yaşamaya başladı. 

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, ülkenin doğal kimliklerinin tamamına destek verdiklerini de ayrıca ifade etti.Çevik, bugün açılışı yapılan amfiteatr ile Ziraat ve Gıda Fakültesi ile iş birliğine devam edeceklerini ifade etti.

Ziraat ve Gıda Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Muhamed Brka da, TİKA'nın eğitim alanında yapılan projelere büyük destek verdiğini belirterek, "Amfi tiyatronun yenilenmesi yaklaşık üç ay sürdü. Geçen yıl yeni tip korona-virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle açılışını yapamadık." diye konuştu.

Öğretim üyelerinden Saraybosna Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Cenana Husremoviç ise TİKA'ya desteklerinden ötürü teşekkür ederek, öğrencilerin çok daha iyi bir eğitim ortamı kazandıklarını kaydetti.

TİKA’dan Anlamlı Hediye 

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik Saraybosna Üniversitedeki törende üniversite Rektör Vekili Prof.Dr. Cenana Husremoviç ve Fakülte Dekanı Prof.Dr. Muhammed Brka’ya anlamlı bir hediye verdi.

TİKA Projeleri ile Doğu Bosna’da tarımsal üretime geçen Boşnak çiftçilerden Vitez -Ahmiçi köyündeki kadın çiftçilerin TİKA’nın örtü altı sebzecilik projesi ve meyve suyu tesis projesi kapsamında ürettikleri ürünlerden bir sepet,  TİKA tarım projelerine verdikleri destekten dolayı üniversite yönetimine hediye edildi.

Ahmiçi Köyü 

Vitez belediyesine bağlı Ahmiçi köyü trajedi yaşayan bir köydü, işsizliğin kadınlar arasında yoğun olduğu köy Bosna savaşında Hırvat milisler tarafından basılarak 32'si kadın, 11'i çocuk 116 Boşnak sivili katletmişti. Ahmiçi'de katledilenler arasında daha sonra yanmış bedeni fırından çıkarılan 3 aylık bir bebek de bulunmuştu.

Saraybosna Üniversitesindeki öğrencileri ve akademik kadrosunu duygulandıran hediye sonrası katılımcılar, uygulanan projelerin ne kadar değerli ve anlamlı olduğunu ifade ederek TİKA ve Türkiye ye teşekkür ettiler.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER