TİKA’ya Moldova Belediyeler Birliği’nden ziyaretSalı, 22 Kasım 2022

TİKA’ya Moldova Belediyeler Birliği’nden ziyaret

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Moldova Gagauz Özerk Yeri Belediyeler Birliği Başkanı ve Kıpçak Belediye Başkanı Oleg Garizan ile Haydar, Coltay, Baurçi, Dezgince, Tomay, Kiriyet, Çeşmeköy ve Kırbalı belediye başkanlarını ağırladı.

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, TİKA'nın başta Balkanlarda, Kafkasya ve Orta Doğu olmak üzere Avrupa, Afrika ve Asya olmak üzere bir çok ülkede faaliyette bulunduğunu söyledi. Birlik ve bütünlük içinde yaşamada kültürel kalkınmanın rolünün konuşulduğu ziyarette Moldova Gagauz Özerk Yeri Belediyeler Birliği Başkanı ve Kıpçak Belediye Başkanı Oleg Garizan ile Haydar, Coltay, Baurçi, Dezgince, Tomay, Kiriyet, Çeşmeköy ve Kırbalı belediye başkanları verdiği destekten dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sundu. TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, anlamlı ziyaretinden dolayı Moldova Gagauz Özerk Yeri Belediyeler Birliği Başkanı Garizan ve beraberindeki belediye başkanlarına teşekkür etti.

1994 yılı Gagauzların  Özerk Yer statüsünü kazandığı yıl  ve aynı tarih, TİKA'nın Moldova'nin başkenti  Kişinev'de program ofisini açtığı tarih .

Moldova Gagauz Özerk Yeri Belediyeler birliğine bağlı Belediye Başkanlarının TİKA ziyaretinde 13 belediye başkanından oluşan  Moldova  heyetine  Gagauz Türkleri  Derneği Genel Başkanı  İrina Yüsümbeli ve dernek üyeleri de eşlik etti.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr.Mahmut Çevik,  yaklaşık 200 bin nüfuslu Gagauz Özerk Yerin de birlik ve beraberliğin önemli olduğunu vurguladı. Moldova'da barış ve  huzur içinde bu güne kadar  yaşayan ve Moldova Devletin in ve özerk yerin kalkınması için  önemli çaba sarf eden Gagauz Türklerinin birlikte bir bütün olarak  kültürleri ve dilleri  ile beraber farklı ve barıştan yana  kalabilmenin gayreti içerisinde olduklarına vurgu yaptı. Moldova Devleti'nin Gagauz Türkleri ile birlikte Karadeniz de Balkanların huzurlu bir  ülkesi olarak Türkiye ile iki ülke arasıda dostluğun, kardeşliğin ve diplomatik ilişkilerin gelişmesine katkı sağladiklarını belirtti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER