TÜRK ANIT ÇEŞMESİNİ KIRANLARIN VİDEOSU, YOUTUBE'DA...Cuma, 31 Ağustos 2007

TÜRK ANIT ÇEŞMESİNİ KIRANLARIN VİDEOSU, YOUTUBE'DA...Burgas ilinin Trınak (Dikenlik) köyünde bulunan Türk anıt çeşmesine zarar verirken çekilen kişilerin video görüntüsü, dünyanın en ünlü video görüntüsü paylaşma sitesi olan YouTube'da bugün yayınlandı.

BulgAryans adlı kullanıcı tarafından yüklenen bir dakikalık video görüntüsünde, maskeli iki genç, Bulgaristan'da 1984-1986 yıllarında işledikleri suikastler nedeniyle idam cezasına çarptırılan 3 Türk'ün anısına köyde yapılan anıt çeşmeyi kazmalarla zarar verirken görülüyor.

Videoda, anıta defalarca vuran gençler, anıttaki levhalarda Türkçe yazan isimlerin üzerine siyah spreyle "Katiller" ve "DPS (Hak ve Özgürlükler Hareketi) Dışarı!" yazdıktan sonra olay yerinden kaçıyor.

YouTube sitesinde video görüntüsünün altına bırakılan yorumlarda olaya şimdilik olumlu görüşler geliyor. Bazı yorumlarda ise bu anıtın onarılmaması için kurumlara çağrı yapılıyor.

Doğan Çeşmesi olarak da bilinen bu yerdeki anıt, Abdullah Çakır, Saffet Recep ve Emin Mehmedali anısına 10 Kasım 1989'dan sonra yapılmıştı. Anıtın, DPS'nin eski Burgas liderlerinden ve Emin'in kardeşi olan Sabri Mehmedali tarafından yapıldığı belirtiliyor.

Bulgar medyasında bu kişiler "Türk teröristler" olarak geçiyor.

Geçtiğimiz aylarda bazı milliyetçi hareketlerin temsilcileri, bu anıt çeşmeyi yıkacaklarına dair açıklamalar yapmışlardı.

Anıt çeşme 1998'de savcılık kararıyla yıkılmış, ancak bir yıl sonra DPS lideri Ahmet Doğan'ın "Bulgaristan Bosna gibi olacak" sözlerinden sonra onarılmıştı.
DİĞER HABERLER