Türk Dünyası ve Bulgaristan Türklerinin Özgürlük savaşçısı İzmir BAL-GÖÇ derneğinin kurucularından Ressam Embiya ÇAVUŞ son yolculuğuna uğurlandıPazartesi, 06 Haziran 2022

Türk Dünyası ve Bulgaristan Türklerinin Özgürlük savaşçısı İzmir BAL-GÖÇ derneğinin kurucularından  Ressam Embiya ÇAVUŞ son yolculuğuna uğurlandı

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) olarak 04 Haziran 2022 Cumartesi günü iki gün önce vefat eden Türk Dünyası Kahramanı derneğimiz kurucu üyelerinden olan Embiya Çavuş ağabeyimiz için Görece Göçmen Konutları Gaziosmanpaşa Camisi'nde tören düzenledik.

 Törene Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, Embiya Çavuş’un Eşi Hanife Çavuş, Kızı İdil Çavuş ve  Aile yakınları, Milliyetçi Hareket Partisi Gaziemir İlçe Başkanı Köksal Koç, Milliyetçi Hareket Partisi İzmir Büyükşehir ve Gaziemir Belediye Meclis Üyesi Selahattin Şahin,  Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziemir Belediye Meclis Üyesi Uğur İnan Atmaca, Adalet ve Kalkınma Partisi Buca Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Paşaoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Menderes Meclis Üyeleri  Halil Şen, Hasan Yücel Kaya ve Alper Sürücü , Menderes İyi Parti İlçe Başkanı Özdemir Makas ve yönetimi, Menderes Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkan Yardımcısı Ceylan Mutlu ve yönetimi, ,  Türk Dünyası Kültür ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Celal Öcal, Eski İzmir Valiliği Türk Dünyası Hizmetleri Koordinatörü Fadıl Ünal, Belene Gazilerimiz ve Cezaevi Kahramanlarımız Sabri Iskender, Selahattin Aziz Atasoy, Mehmet Hacioğlu, Şakir Sever, Ramazan Ayyildiz, Ali Yildiz ve Hüseyin Vatansever, Görece Belediye Başkanlığını yapmış Mustafa Öztürk, derneğimiz genel başkanlığını yapmış Fahriye Ersoy ve Dr. Salim Erkin, Genel Başkanımız Abdurahhim Nursoy, merkez yönetim kurulu üyelerimizden Gülizar Dağlar, Nurdane Esen, Yakup Serbest Mustafa Vatansever, Nejdet Çalişkan, Metin Eminoğlu, Sabri Atasoy, Gaziemir Sarnıç Bal-Göç Şube Başkanı Hazel Öztürk Işık , Menderes Bal-Göç Şube Başkanı Gürkan Altıntaş, Bornova Bal-Göç Şube Başkanı Nihat Yağbasan ve şube yönetimleri ve BAL-GÖÇ üyeleri katıldı.

Türk Dünyası Kültür ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Celal Öcal, törende, Embiya Çavuş’un, Türk düşmanlığı politikalarının uygulandığı dönemde Bulgaristan'da ağır cezalarla karşı karşıya kaldığını söyledi. "Balkanlar'da Türk varlığını korumak" ve "Türkiye lehine casusluk yapmak" suçlamasıyla idam cezasına çarptırılan Embiya Çavuş’un 16 yıl Bulgaristan'daki hapishanelerde kaldığını belirten Öcal, "İnsanlık dışı uygulamaları anlattığı resim koleksiyonu birçok yerde sergilendi. Resim sanatında ilgi alanını Türk dünyasının yaşadığı insan hakları ihlallerine yoğunlaşarak genişletti." dedi.

Eski İzmir Valiliği Türk Dünyası Hizmetleri Koordinatörü Fadıl Ünal, Türk dünyasının bir kahramanını kaybettiğini dile getirdi.

Derneğimiz Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy yaptığı konuşmasında ’’Embiya Çavuş ağabeyimiz gerek Bulgaristan ve Türkiye’de Türklük adına çok ciddi çalışmalar yapmış, tabiri  ricasıyla kendisini feda etmiş ve hep söylediğimiz gibi arkadaşlar tarih asla nankör değildir, Embiya ağabeyimizin yaptıklarını asla unutmayacağız ve bizlere bırakmış olduğu emanet, bayrak ve bizler BAL-GÖÇ camiası olarak, onun fikirlerini yaşatmaya devam edeceğiz, o bizim kalbimizde yaşamaya devam edecek ve ilelebet Türk Dünyasına hizmet etmiş  tüm dava insanların düşüncelerini onların nesilleri olarak takip edeceğiz ve gönüllerde yaşatmak için elimizden gelen mücadeleyi yapacağız. Türk Dünyası, Bulgaristan Türklerinin ve Çavuş Ailesinin başı sağ olsun. Allah rahmet eylesin’’ dedi.

Embiya Çavuş'un kızı İdil Çavuş, babasının sadece Türkler için değil tüm dünya barışı için önemli bir isim olduğunu belirterek, "Babam tüm dünyaya, canlılara saygı gösteren biriydi. Herkese sonuna kadar saygı duymamızı, herkesi sevmemizi ve hayatta iz bırakmamızı isterdi. Hayatı çok seven biriydi." diye konuştu.

Yılmadan mücadele eden, yaşananları resimleri ve kitapları ile belgeleyen Türk Dünyası Kahramanı Embiya Çavuş kılınan cenaze namazının ardından vasiyeti üzerine Görece Mezarlığı'na defnedildi.

Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun inşallah.

Tarih nankör değildir, bir hizmeti asla unutmaz.

Unutmayacağız ve unutturmayacağız Embiya Ağabeyimiz.

Daim kalbimizde yaşayacaksın.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

Yönetim Kurulu

 

Embiya Çavuş kimdir?

 

Embiya Çavuş (D. 1926, Mahmuzlu, Şumnu), Bulgaristan Türkü ressam ve porselen sanatçısıdır.

1933 yılında ilköğrenimine başlayan Embiya Çavuş, 1937’de Kemallar şehrinde bir yıl olmak üzere rüştiye (ortaokul), 1938–1941 yılları arası Şumnu ilinde medrese eğitimini tamamladı. Okul hayatı devam ederken resme merak sarmıştı ve amatör çalışmalarda bulunmuştu. 1944 yılında Ermeni asıllı okul müdürünün hışmına uğrayarak ilelebet Bulgaristan eğitim sisteminden mahrum bırakılmıştı.

1945 yılında Komünist rejimin başa gelmesiyle eğitim sistemine geri alındı. 1945 yılında Nüvvab (Lise) okuluna başladığında, Türk okulları kapatılmıştı. Bunun üzerine beş arkadaşıyla birlikte sonradan Türkiye tarafından tescil edilecek olan “Bulgaristan Türklerinin Varlığını Benliğini Koruma Teşkilatı’nı” kurdu.

1946 yılında 45 günlüğüne çalışma kampına gönderildi. 1947 yılında Gümülcine dönüşünde askeri istihbarat alanında (RO) yaralanmış olarak bulunup Varna’ya gönderildi. Varna’da işkencelerle geçen bir yılın ardından, 1948 yılında teşkilat kurmaktan, casusluktan ve Tito ile Georgi Dimitrov’a suikast girişiminde bulunmaktan ölüm cezasına çarptırıldı.

1949–1956 yılları arasında “ağarlaştırılmış müebbet hapis cezası” ile Belene’de kaldı. Embiya ÇAVUŞ  Bulgar devleti tarafından Türklere yönelik uygulanan uygulamaları protesto ettiği için 16 yıl esir kampında yaşamak zorunda kaldı.

Batı dünyasının baskıları sonucu Komünizmin birçok ağır hapishanesi kapatılırken, kendisini önce Plevne’ye sonra Sofya’ya naklettiler. 1963 yılında şartlı salıvermeden yararlanarak serbest kaldı.1965 yılında Yenipazar’daki porselen fabrikasına porselen uzmanı olarak işe başladı. Porselenden tablolar, vazolar yapmaya başlamıştı.

Çalışmalarını büyük bir titizlikle yapıyor ve sanatında doruğa tırmanıyordu. Eserleri Almanya, İngiltere, Finlandiya ve SSCB’de sergilendi.

 1974 yılında Polonya’ya, 1976 ve 1977 yıllarında SSCB’ye davet edilerek porselen konusunda istişarelerde bulundu.

1979 yılında arzu ettiği anavatanı Türkiye’ye yarı mübadele sonucu geldi. Dışişleri Bakanlığı’ndaki kısa bir çalışma evresinden sonra İzmir’e yerleşti.

1985 yılında İzmir Balkan Göçmenleri Kültür Dayanışma Derneği’nin (BAL – GÖÇ) kurucu üyesi olarak dernek faaliyetlerine resmettiği eserleri ile başladı. 1999 yılına dek BAL – GÖÇ’te başkan yardımcılığı görevinde bulundu.

 1999 yılında Celal Öcal ile birlikte Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği’ni kurdu. Hâlen fahri başkan sıfatındadır.

Ayrıca, ABD Balkan Ülkeleri İnsan Hakları Konseyi üyeliği, Amerikan İnsan Hakları Derneği üyesi, New York Bulgaristan Türkleri Derneği üyeliği, Amerikan-Türk İslam Kültür Derneği üyeliği görevlerinde bulunmaktadır.

Yirmi bir yıl içinde aralarında ABD (New York, Washington Elçilikleri ve BM Teşkilatı) ve Kanada’da (elçilik) olan, yüz altı resim sergisi açılışında bulunmuştur. Tunaser Yayınları tarafından Türkçe ve İngilizce olarak piyasaya sürülen Yaşadıklarımız Bir Daha Yaşanmasın (Let What We Live Not To Be Repeated) kitabının yazarı ve resmedenidir. Evli ve bir kız çocuk babasıdır.

Nisan 2006'da Çukurova Üniversitesinde Bulgaristan Türklerinin yaşadığı acı gerçekleri yorumlayan ‘’İnsanlığa Çağrı’’ adlı resim sergisini açtı. Sergi  15-20 kişilik sonradan 70-90 kişilik bir öğrenci grubu tarafından taş ve sopalarla basıldı. Saldıran grup ile sergiyi gezen öğrenciler arasında kavga çıktı. Sergiyi gezen 6 öğrenci yaralandı ve bazı resimler parçalandı.

Dünyanın bir çok yerinde sergi açtığını ve böyle bir tepkiyle hiçbir yerde karşılaşmadığı, serginin, insanın insanlığa yaptığı işkenceyi anlattığını, kimseyi hedef almadığını söyleyen  Embiye Çavuş üniversiteyi, Üniversite yönetimini kınıyorum. Güvenlik önleminiz yoktu da neden sergiyi açtırdınız? sözleriyle kınadı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER