TÜRK GURBETÇİLERİN BULGARİSTAN'DAN GEÇİŞLERİNDE SORUN YAŞANMAYACAKPazartesi, 28 Mayıs 2007

TÜRK GURBETÇİLERİN BULGARİSTAN'DAN GEÇİŞLERİNDE SORUN YAŞANMAYACAKBulgaristan'ın da Avrupa Birliği'ne (AB) girmesi ile birlikte, Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarına vize kolaylığı getirmesi gurbetçilere büyük kolaylık sağlayacak.
Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşları yakın zamanda, izinlerini kullanmak için Türkiye'ye gitmeye başlayacak. Bulgaristan'ın da Avrupa Birliği'ne (AB) girmesi ile birlikte, Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarına vize kolaylığı getirmesi gurbetçilere büyük kolaylık sağlayacak.

Türk gurbetçilerin sınırdan rahat geçişleri için alınabilecek önlemler konusunda CİHAN'ın bilgi aldığı Bulgaristan - Sırbistan sınırındaki Kalotina Gümrük Kapısı görevlilerinden Başmüfettiş Orlin Nikolov ve Dragoman Sınır Dairesi Başkanı Komiser Zaharin Penov, Avrupa'daki Türk gurbetçilerine getirilen vize kolaylığından dolayı sınırdan geçişlerinde, bir yoğunluk yaşanmasının beklenmediğini açıkladı.

Kalotina Gümrük Kapısı görevlileri, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde oturumu bulunan veya Schengen hamili Türk vatandaşların Bulgaristan'dan geçişlerinde 5 güne kadar vizeden muaf tutulması uygulamasının 10 Mayıs'ta yürürlüğe girdiğini ve bundan dolayı sınırda bir yoğunluğun beklenmediğini söyledi.


DİĞER HABERLER


06 Nisan 2024