TÜRK HALK OYUNLARI EKİBİ SOFYA'YI RENKLENDİRDİPazartesi, 28 Temmuz 2008

TÜRK HALK OYUNLARI EKİBİ SOFYA'YI RENKLENDİRDİSofya'da düzenlenen Vitoşa 12. Uluslararası Halk Oyunları Festivali'ne katılan Türk ekibi ilgi odağı oldu. Sofya'nın çeşitli bölgelerindeki gösterilere katılan ve Semazen, Âşuk-Mâşuk, Kafkas, Fethiye ve Artvin gibi yöre oyunlarını başarıyla sergileyen İzmir Konak Belediyesi Halk Oyunları Ekibi, festivalin en başarılısı seçildi.

Türkiye, Bulgaristan, Karadağ, Kore ve İrlanda'dan dansçı ve müzisyenler, Sofya caddelerinde renkli görüntüler oluşturdu. Gösterilerinin ardından çeşitli şehirlerden davet alan Türk ekibi, festivalin en başarılı ekibi seçildi.
Ekip, evlenen Miroslav ile Silviya Stefanovi çifti için düzenlenen geceye de katıldı. Festivalde yer alan ülkenin kendi düğün geleneklerini sunduğu gecede Türk ekibi, kına yakılışını ve hediyeler verilişini anlatan oyunu sergiledi.
Bu arada Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ'ı temsil eden Belediye Meclis üyesi İrfan Can, Vitoşa Belediye Başkanı Lyuben Petrov'u makamında ziyaret etti. Can, halk oyunları festivaliyle Amerika, Avrupa ve Asya ülkelerinden gelen halkların kaynaştığını belirtti.


DİĞER HABERLER