TÜRK TELEKOM FİRMALARI BULGAR BTK'YI SATIN ALMAK İSTİYORCuma, 02 Mart 2007

TÜRK TELEKOM FİRMALARI BULGAR BTK'YI SATIN ALMAK İSTİYORBTK nın 65 % sermayesine sahip olan Islanda'lı milyarder Top Byorgolfson' un payını muhtemel stratejik alıcıları arasında ikitane Türk mobil iletişim operatörü bulunuyor.
"Dow Jones" enformasyon ajansının haberine göre yılın başında satışı ilan edilen Islandalı'nın payına Türk Telekom ve Türkcell muhtemel alıcılar arasında yer alıyor.
Bulgar telekom'un sermayesi'nin 65 % almak isteyen adaylar arasında, şu anda BTK'nın firması olan "VIVA - Ventures' ın hisselerinin coğunluğna sahip olan "ADVENT" yatırım fonu gibi 4 tane de fon bulunuyor.
Yabancı ajansın belirttiğine göre konu ile ilgilenen adaylar tekliflerini 23 mart 2007 tarihine kadar sunmaları gerekiyor.
Hatırlatmak istiyoruz ki yılın başında Islandalı milyarder Bulgar telekom BTK da ki yatırımını gözden geçirmek istediğini söyledi ve sahip olduğu payı satmak istediğini belirtti.
Ondan sonra BTK' nın payına karşı yabancı yatırımcıların büyüyen ilgisinden dolayı Islandalı milyarderin fonu "NOVTOR" konu ile ilgili danışman olarak yatırım şirketi "Lehman Brothers" ı tayin etti.
Danışmanlar yatırım fonunu Novator'a payın stratejik yatırımcıya mı satılsın yoksa başka bir benzer yatırım şirketine mi aktarılması konusunda tavsiye vermeleri gerekiyor.
Şu an BTK nın yaklaşık pazar değeri 1,6 milyar avro dur.


DİĞER HABERLER