Türkan Bebek Edirne’de Törenle AnıldıPazar, 25 Aralık 2022

Türkan Bebek Edirne’de Törenle Anıldı

Bulgaristan'da 1984 yılındaki zorunlu asimilasyon girişimi sırasında çıkan olaylarda annesinin kucağında şehit edilen 1,5 yaşındaki Türkan Feyzullah için Edirne'de anma töreni düzenlendi.

Anma etkinliklerine Edirne Valisi Sn. H. Kürşat Kırbıyık, Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Milletvekilleri Mukaddes Nalbant, Sezgin Mehmed, Erten Anisova Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Güneş, siyasi parti temsilcileri, Bulgaristan’dan gelen misafirler ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı. 

Şükrüpaşa Mahallesi'nde Türkan bebek anısına yaptırılan anıt park önünde düzenlenen törende, anıta çelenkler sunulup karanfiller bırakıldıktan sonra saygı duruşu ve istiklal marşı okundu.

Anma töreninde konuşan Vali Kırbıyık;” Bu anlamlı günde burada bulunmaktan bir yandan bu beraberlikten mutluluk duyuyoruz, bir yandan ise duygulanıyoruz. Biz Türkler çok iyi biliyoruz ki, tarih boyunca Türk olmanın, Türk varlığını korumanın, geliştirmenin bir bedeli olmuş. Bizler, bu bedeli geçmişte defalarca ödemiş bir milletiz. Bugün de bu bedeli ödemeye devam ediyoruz. 

Günü gelmiş Balkan coğrafyasında 19.yy’da 20.yy’da yaşanan çalkantılı dönemler yaşanmış, Edirne de bunlardan en çok etkilenen şehirlerden bir tanesi olmuş. Yaklaşık 90 yıllık süreçte 4 kez işgale uğramış ve 4 kez tekrar kurtulmak nasip olmuş bir şehir. Vatana sahip olmanın ne demek olduğunu en iyi bilen, kıymetini en iyi anlayan şehirlerden bir tanesi.  

Yeri gelmiş Suriye’nin kuzeyinde Türkmen olmuş bu bedeli ödemişiz. Yeri gelmiş Karabağ’da Türk olmanın bedelini ödemişiz. Yeri gelmiş Batı Trakya’da, Bulgaristan’da bu bedeli ödemişiz.

Geldiğimiz noktada özellikle devletler arası ilişkilerde olumlu bir seyir olduğunu görüyoruz.  Bunu geliştirmek de hepimizin görevi. Ancak tarihten aldığımız dersleri ve sorumlulukları asla unutmamalı, bunu gelecek nesillere düzgün ve doğru bir şekilde aktarmak her birimizin görevi ve sorumluluğudur. Bu sorumluluk gerek Bulgaristan’da yaşayan Türklerimizin sorumluluğu gerek çeşitli tarihlerde göç etmiş, bugün Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yaşayan soydaşlarımızın temel sorumluluğu olarak değerlendiriyorum. 

Yine bir başka altını çizmek istediğim husus, Türk varlığının sürdürülebilmesi için en önemli husus anayurdunun güçlü olması. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ne kadar güçlü olursa, dünyanın her yerinde yaşayan Türkler de o kadar mutlu ve huzurlu oluyorlar. Bunun için elbette gündelik siyasi konularımız Türkiye içerisinde olacak. Ama konu Türklük, Devlet, millet olduğu zaman tarih boyunca bir olmayı beraber olmayı başarmış bir milletiz. Bugün de bunu başarıyoruz. Dünya var oldukça bu birlik ve beraberliğimizi koruyacağımızı ümit ediyorum. 

Bugün burada toplanmamıza vesile olan elim hadisede hayatını kaybeden başta Türkan bebek olmak üzere, yine Bulgaristan Türklerinin varlığını korumak geliştirmek adına canları pahasına mücadele eden, kimi canını veren, kimi yıllarca ölüp ölmeyeceğini bilmeden yaşamak zorunda kalan tüm büyüklerimizi saygıyla, ebediyete intikal edenleri rahmetle anıyorum. Bugün burada bu güzel etkinliğe imza atan arkadaşlarımızı kutluyor, tekrar tüm misafirlerimize hoş geldiniz diyorum ve hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.” şeklinde konuştu.

Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen anma etkinliğine Bulgaristan’dan gelen konuklar ve Trakya bölgesindeki dernekler katıldı.

Anma etkinliklerinde Bulgaristan Kırcaali’den gelen öğrencilerin okuduğu şiir ve gösteriler duygulu anların yaşanmasına neden oldu.
Edirne Valisi Sn. H. Kürşat Kırbıyık öğrencileri tebrik ederek hediye verdi


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER