Türkan Bebek ve Asimilasyon Şehitleri 37. yılında İzmir'de anıldıPazartesi, 27 Aralık 2021

Türkan Bebek ve Asimilasyon Şehitleri 37. yılında İzmir'de anıldı

 İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği olarak 37 yıl önce uygulanan Bulgarlaştırma (asimilasyon) sürecini kınamak ve asimilasyon şehitlerini anmak için 24 Aralık Gaziemir Sarnıç Göç Anıtı'nda bir tören düzenledik.

     Törene  İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan,Gaziemir Kaymakamı  Dr.  Ahmet Suheyl Üçer, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Bulgaristan Haskovo HÖH Milletvekili Mümin Sali, Kırcaali HÖH Milletvekili Pavlin Krıstev,Kırcaali Karagözler Belediye Başkanı Aydın Osman, İzmir Memleket Partisi İl Başkanı Cüneyt Oğuz,  İzmir CHP İl Başkan Yardımcısı Görkem Duman, İzmir MHP İl Başkan Yardımcısı Sıtkı Esen, Gaziemir İyi Parti İlçe Başkanı Sedat Dağ, Gaziemir MHP İlçe Başkanı Köksal Koç, Menderes AKP İlçe Başkanı Süleyman Artçı ve yönetimi, Menderes Memleket Partisi İlçe Başkanı Abdurrahman Ergenay ve yönetimi,Menderes İyi Parti İlçe Başkan Yardımcısı Recep Kalkan ve yönetimi, Menderes CHP İlçe Başkan Yardımcısı Ceylan Mutlu ve yönetimi, Menderes MHP İlçe Başkanlığı ve Menderes Deva Partisi İlçe Başkanlığı temsilcileri, Buca Belediyesi Başkan Yardımcısı Barış Özreçber, Gaziemir Belediyesi Başkan Yardımcıları İzel Zenginobuz Derinsu ve Hakan Kırmaz, Gaziemir CHP Belediyesi Meclis Üyeleri Nilgün Karadeniz, Leman Emin, Nevin Mutlu,Meral Yiğit ve Lütfü Özcan, Gaziemir CHP İlçe Başkanı Kasım Özkan ve yönetimi,Gaziemir CHP Kadın Kolları Başkanı Neriman Balcı ve yönetimi,Gaziemir CHP Gençlik Kolları Başkanı ve yönetimi, Gaziemir Belediyesi AKP Meclis Üyeleri Uğur İnan Atmaca ve Nuray Öztürk, Buca Belediyesi AKP Meclis Üyesi Hüseyin Paşaoğlu, İzmir Mak-Göç Genel Başkanı İlhami Yıldız, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Gül, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Mümin Durmuş ,Gaziemir Seydiköy Mübadele Muhacirleri Derneği Başkanı Hilmi Öztop,Gaziemir TEMAD Başkanı Osman Selçuk, İzmir  BAL-GÖÇ’ ün  bir önceki Başkanları Hamdi Kanlıoğlu, Fahriye Ersoy, İzmir BAL-GÖÇ  Genel Merkez Yöneticileri, Bornova Şube Başkanı Nihat Yağabasan,Görece Şube Başkanı Kasım Alenbey, Buca Şube  Başkanı  Gülizar Akın, Sarnıç Şube Başkanı  Hazel Öztürk Işık, Aliağa Bal-Göç Şube Başkanı Ferhat Metin ve yönetimleri,İzmir Bal-GÖÇ üyeleri ve bu önemli günün mimarları Belene Gazileri katıldı.

  İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy yaptığı konuşmasında:

"Bakın Türkan aramızda

Biz hepimiz Türkan'ız Türkan 

Öldü sananlara sözümüz ve sesimiz 

Sizlere sesleniyoruz, biz size

Türkan ölmedi, ölmedi......"

Bulgaristan’da totaliter rejimin uyguladığı asimilasyon ve soykırım politikalarının son basamağı olan isimleri zorla değiştirme sürecinde Bulgaristan güvenlik güçleri köylerimize baskınlar düzenlediler, düğün ve cenaze merasimlerimize baskınlar düzenlediler. 20 aylık kundaktaki bebeği anasının sırtında öldürdüler.Türklüğe ve Müslümanlığa ait ne varsa silip yok etmek istediler. 20. Yüzyılda Avrupa’nın ortasında, Dünyanın gözü önünde Jivkov milisleri tarafından bir soykırım işlendi.25-26-27 Aralık 1984 yılında halkımız birçok yerde ayaklandı, demokratik yollarla Türkler haklarını aramaya başladı. Bulgaristan Türklerinin ve diğer Müslüman azınlıkların haklarını arayan Mili Kahramanlarımız suçsuz yere tutuklandılar işkence gördüler, yetmedi bir daha serbest bırakılmamak üzere siyasi suçlu olarak cezaevlerine gönderildiler,o da yetmedi Belene ölüm kampına gönderildiler.Yüzlercesi sakatlandı bir kısmı öldürüldü onlarcası kayboldu bazılarının mezarları bile belli değil.

Bulgaristan Türklerinin zorlu dönemine karşın umudu da bitmemişti.İşte bu çırpınışların henüz başlangıcında adı TÜRKAN olan şehit bebeğimiz ruhlarımızı birleştirdi ve direnişin umudu,Türklüğün simgesi,göremediğimiz ama hep sevdiğimiz evladımız oldu.Bunun içindir ki Türkan Bebek,bizim şehidimizdir.Kimliğimizin ve acı talihimizin sembolüdür.

        İzmir Bal-Göç Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy yaşanan bu acı olayları unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını belirterek, İzmir Bal-Göç’ün Bursa’daki kardeş teşkilatıyla birlikte bu zor günleri Türkiye ve dünyaya haykırmak için kurulduğunu vurguladı. Derneğin sıradan bir dernek olmadığını dile getirdi. Derneklerimizin tarihinin imtihanlarla dolu,kurumsal yapısı güçlü dava örgütleri olduğunu, bu tören vesilesiyle Türk büyüklerinin de bulunduğu göç anıtında asimilasyon şehitlerimizi ve başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi şükranla anıyor, Allah'tan rahmet,kederli ailelerine ve camiamıza sabırlar diliyor, gazilerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyorum."dedi ve anma törenine katılan herkese,Türklük mücadelesi verenlere gösterdikleri saygıdan dolayı teşekkür etti.Bulgaristan’daki aziz soydaşlara da selam ve hürmetlerini gönderen,tüm içtenlikleriyle İzmir’de Bulgaristan Türklerinin sesi olmaya devam edeceklerini ’’ ifade etti.

 Anma törenine katılan İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Bulgaristan Haskovo HÖH Milletvekili Mümin Sali, Kırcaali HÖH Milletvekili Pavlin Krıstev, Kırcaali Karagözler Belediye Başkanı Aydın Osman ve Belene Gazileri adına Selahattin Aziz Atasoy da birer konuşma yaptılar.

Anma töreni Kur'an Tilaveti ardından,göç anıtına çiçek sunumu ve pilav ikramı ile son buldu. 

Anma etkinliğinde emeği geçen herkese,Gaziemir Belediyesi çalışanlarına ve tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.

Bugün Anavatan ve doğduğumuz topraklarda huzur ve güven içinde alabildiğimiz her nefeste payı olan tüm Kahramanlarımıza, Aziz Şehitlerimize ve Gazilerimize şükranlarımızla.

Ruhları Şad Olsun!

Unutmadık ve unutturmayacağız.

 24 Aralık 2021, Sarnıç Göç Anıtı-Gaziemir

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER