TÜRKAN ÇEŞMESİ YÜZLERCE TÜRK'Ü YİNE BİR ARAYA GETİRDİCuma, 26 Aralık 2008

TÜRKAN ÇEŞMESİ YÜZLERCE TÜRK'Ü YİNE BİR ARAYA GETİRDİ1984 yılında Bulgaristan Türklerine karşı başlatılan Bulgarlaştırma kampanyasına karşı çıkmak için 24 Aralık günü Sütkesi'de / Mleçino / başlayan ayaklanmalar kısa bir sürede bölgemizin çeşitli yerlerine yayılmış, eli boş Türk halkı rejimin ağır silahlar ile donatılmış milisine karşı sokaklarda direnmiştir.
26 Aralık 1984 yılında bu iğrenç soykırımına karşı gelmek için yürüyüşe çıkan yüzlerce Kirli ve yöresinden Türk, totaliter rejiminin milisi ve askeri ile karşılaşmış, onların hain saldırıları sonucunda ilk şehitlerini verilmiştir. Kirli bölgesinden Musa Yakup, Ayşe Hasan ve 17 aylık Türkân bebek düşen ilk şehitlerimizdendir.
Yakın geçmiş tarihimizin o kara günlerinin son bulması ve Bulgaristan'a demokrasinin gelmesinden sonra, Türklük uğuruna dövülmüş, hapislere gönderilmiş ve hayatlarını kaybetmiş olan kahramanlarımız her yıl düzenlenen törenler ile anılmaktadır.
Sütkesi'den sonra Türkan çeşmesine de bu yıl yüzlerce Türk tek yürek olup havanın dondurucu soğukluna rağmen bir araya gelip kahramanlarını ve şehitlerini andı.
Hak ve Özgürlükler Hareketi / HÖH/ tarafından her yıl düzenlenen anma törenlerine halkımızın yoğun katılımı Bulgaristan Türklerinin birliğinin bir göstergesidir.
Türkan çeşmesi anma törenine katılan misafirler arasında HÖH Başkan yardımcıları Kasim Dal ve Lütfi Mestan, Milletvekilleri Ahmet Hüseyin, Ünal Tasim, Necmi Ali, Kırcaali bölgesinden tüm Belediye Başkanları, Vali Yardımcısı Sebahtin Riza, İzmir'den yazar ve ozan Mehmet Serbest, Kırcaali il Müftüsü Şabanali Ahmet yer aldılar. Tüm konuşmacılar bu tür olayların bundan sonra hiç bir zaman tekrarlanmaması için Türk halkının birlik ve beraberlik içinde yaşamaları ve bu birliğini yapılacak seçimlerde de göstermelerini istediler.
Törende minik şehidimiz Türkan'a adanmış şiirler okundu.
Anma törenleri yarın Mestanlı meydanında düzenlenen tören ile son bulacak.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER