TÜRKİYE BULGARİSTAN'A 1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPACAKPerşembe, 25 Ocak 2007

TÜRKİYE BULGARİSTAN'A 1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPACAKBulgaristan ve Türkiye demir yolları nakliyatta, kombine nakliyatta, oto nakliyatta ve diğer nakliyat çeşitleri alanında işbirliğini geliştirecekler.
Böyle bir anlaşmaya Bulgaristan Ulaştırma Bakanı Petır Mutafçiev ve TC Uluslararası Ticaret ve Gümrüklerden sorumlu bakan Kürşad Tüzmen vardılar. Sayın Tüzmen Türk ve Bulgar Hükümetler arası Ekonomik ve Teknik İşbirliği Komitesinin 17nci toplantısı nedeniyle Bulgaristanda bulunuyor. Tüzmen "Son defa Bulgaristana Noel' den önce gelmiştim ve şimdi gördüklerim çok farklı. Şimdi Avrupa Birliği üyesi bir ülke görüyorum ve böyle bir komşumuzun olduğundan çok gurur duyuyoruz" dedi. Son üç yıl içerisinde Bulgaristan ve Türkiye arasında toplam mal alış veriş oranı üç defa artmıştır ve yakın zamanda daha da yüksek seviyelere çıkacaktır. Türk bakanı 2010 yılına kadar iki ülke arasında ki ticaret 8 milyar doları aşacağından ve Bulgaristanda ki Türk yatırımları 1 milyar dolar seviyesine ulaşacağından emin olduğunu açıkladı.
Tüzmen Bakan Petır Mutafçiev ile gerçekleştirilen ikili görüşmelerin ve anlaşmaların katkısını çok büyük olarak değerlendirdi. İkisi tüm nakliyat ve taşıma çeşitleri alanlarında işbirliği olanaklarını konuştuklarını, özellikle gümrük gişeleri ve sayıların artırılması ve türk yolcuları için tranzit vize konuları üzerine önem vurulduğunu açıkladılar. Bu konularda iki ülkenin Dış Işleri Bakanlıkları arasında anlaşmaların imzalanması bekleniliyor.


DİĞER HABERLER