Türkiye ile Kuzey Makedonya arasında duygusal buluşmaPazar, 05 Eylül 2021

Türkiye ile Kuzey Makedonya arasında duygusal buluşma

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) yetkilileri Balkanlardaki yeni nesillere sahip çıkmaya devam ediyor. 'Balkanlarda 1000 Çocuğu Giydirelim ' projesi kapsamında Kuzey Makedonya'yı ziyaret eden Türk heyeti oldukça duygusal anlar yaşadı. Edirne Valisi Ekrem Canalp ile Büyükkarıştıran Belediye Başkanı Ertuğrul Çamlıca'nın da aralarında bulunduğu kalabalık bir heyetle Kuzey Makedonya 'daki Konçe kentini ziyaret eden hayırseverler gönüllere taht kurdu. Bölgeye adeta çıkarma yapan BRTK Başkanı Sabri Mutlu'nun liderliğindeki heyet Konçe Belediye Başkanı Blagoy İliev ile Konçe Belediye Meclis Başkanı İsmail Kurt tarafından karşılandı. 

Edirne valiliği ile  Kırklareli Bükkarıştıran Belediyesi'nin ortaklaşa yürüttüğü kampanya çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmada Konçe camii ve kilisesinin çevre düzenlemesi ile bakımı da yapıldı. Kentteki spor ve konferans salonuna sandalye tedariği de yapılan etkinlik sonrası yörük Türkleri'nin yoğun bir şekilde yaşadığı Güneydoğu Makedonya'nın Usturumca bölgesine geçen heyet burada da heyecan ve sevinçle karşılandı. 3 gün sürecek ziyaret programı kapsamında Kırklareli İğneada Belediyesi ile İştip Karbintsi belediyesi arasında kardeşlik protokolü ön görüşmeleri yapıldı. Belediye Başkanları Tahir Işık ve Yoso Yordanof konunun teknik detaylarını belirlediklerini, önümüzdeki günlerde bu konuda kalıcı adımlar atacaklarını belirttiler.

Bugün ve yarın İştip ile köylerinin de ziyaret edileceği programda gençlerin gönüllerine dokunulmaya çalışılıyor. Konu hakkında 'Habertürk'e değerlendirmede bulunan BRTK Başkanı Sabri Mutlu "Özellikle buradaki gençlerimiz ile çocuklarımızın geleceği ile ilgileniyoruz. Onların yaşamlarına umutla sarılmaları için çaba sarfediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ve BRTK olarak yeni projelerimiz ile onlara rehber olmaya, gönüllere dokunmaya devam edeceğiz. Amacımız ülkelerimiz arasındaki öğrenci değişimi ile insanlarımız arasında kalıcı bağlar oluşmasını sağlamak, ihtiyacı olan başarılı öğrencileri de Türkiye'de okutmak" dedi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER