Türkiye'deki seçmenlere Kiril alfabesiyle dilekçe yazma zorunluluğuPazar, 26 Mart 2017

Türkiye'deki seçmenlere Kiril alfabesiyle dilekçe yazma zorunluluğuBulgaristan Merkez Seçim Kurulu (MSK), bugün yapılacak parlamento seçimlerinde AB üyesi ülkeler dışında oy kullanacak seçmenlerle ilgili kritik bir karar aldı.

Bulgaristan Ulusal Radyosunun MSK'e dayandırdığı habere göre, Kurul, oy kullanma işlemlerinin başlamasına çok kısa süre kala AB dışındaki ülkelerde oy vereceklerin sandık başında Kiril alfabesiyle dilekçe doldurması şartı getirdi.

Karar, yurt dışındaki Bulgaristan vatandaşı binlerce seçmenin tepkisine neden oldu.

Sandık başında doldurulması gereken bu dilekçeler, Kiril alfabesini bilmeyen Bulgaristan vatandaşlarının zorluk yaşamasına neden olacağından oy kullanımını zorlaştıracak.

Bu durum Türkiye'deki binlerce çifte vatandaşın da oy kullanmasını güçleştirmesinin yanı sıra Türkiye'deki sandıklardan daha az sayıda oy çıkmasına neden olacak.

Kiril alfabesi bilmeyen vatandaşlara yardım edilebiliyordu

MSK, daha önceki seçimlerde söz konusu dilekçelerin doldurulması sırasında Kiril alfabesi bilmeyenlerin başkalarından yardım almalarına müsaade ediyordu.

Daha önceki genel seçimlerde 140'tan fazla olan Türkiye'deki sandık sayısını bu seçimde 35'e düşüren MSK, sandık başında kimseden yardım almadan dilekçe doldurulması şartıyla kritik bir karara daha imza atmış oldu.

Türkiye'de sandık sayısının azaltması nedeniyle Bulgaristan'a giderek oy kullanmak isteyen çifte vatandaşlar, önceki gün ülkeye girişte Kapitan Andreevo Gümrük Kapası'nda saatlerce bekletilmişti.

Oy verme işlemi yerel saatle 07.00'de başladı seçimde sandıklar akşam 20.00'de kapanacak.

MSK'ye göre, ülkede 6 milyon 500 bin kayıtlı seçmen bulunuyor. Bulgaristan vatandaşları için yurt dışında 35'i Türkiye'de olmak üzere 70 ülkedeki 371 noktada sandık bulunacak.

Fotograf: İstanbul Gaziosmanpaşa'da soydaşlar oylarını kullanıyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER