“Türkler bu coğrafyanın zengin kültürünü inşa eden milletlerdendir”Salı, 07 Mayıs 2024

“Türkler bu coğrafyanın zengin kültürünü inşa eden milletlerdendir”

3-6 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilen festivalin merkezi kutlama töreni cumartesi günü Kuzey Makedonya’nın Valandova Belediyesinin Çalıklı köyünde gerçekleşti.

TİKA desteğinde – MATÜSİTEB işbirliğinde gerçekleşen 31. Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenlikleri’nde Balkan Türkleri, Kuzey Makedonya’nın Yörüklük Bölgesi- Çalıklı köyünde buluştu. TİKA’nın, Yörük Türkleri ile birlikte ürettiği tarımsal ürünler katılımcılara dağıtıldı.

Törene Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Fatih Ulusoy, TİKA Üsküp Koordinatörü Mehmet Bayrak, eski Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf, Valandova Belediye Başkanı Pero Kostadinov, TDP Genel Başkanı Dr. Beycan İlyas, Cumhurbaşkanı adayı Gordana Siljanovska Davkova, VMRO-DPMNE Genel Başkan Yardımcısı Aleksandar Nikolovski, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Enver Hüseyin, Kültür Bakan Yardımcısı Onur Ali, MATÜSİTEB Başkanı Tahsin İbrahim ve çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcisi katıldı.

Merkezi kutlama töreni Kuzey Makedonya ile Türkiye’nin milli marşlarının okunması ve Çalıklı’nın ‘Bahar’ folklor ekibinin Hıdrellez adetlerinin temsili olarak yerine getirmesiyle başladı.

Festival Uluslararası Boyut Kazandı

Festival Başkanı Dr. Şenol Tahir 33 yıl önce Hıdırellez’in, yerel bir etkinlik olarak düzenlenmeye başladığını, 2003 yılında cumhuriyet çapında bir festivale dönüştüğünü ve 2017 yılında UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Listesine girmekle birlikte uluslararası boyut kazandığını ifade etti.

Bu festivalin sadece Makedonya’yı bira raya getirmediğini ifade eden Tahir, Avrasya’yı ve tüm dünyayı Çalıklı’da buluşturduğunu kaydetti.

MATÜSİTEB Başkanı Tahsin İbrahim, bu şenliğin ülkede yaşayan Türklerin kültürünü yansıttığını belirtti.

Valandova Belediye Başkanı Pero Kostadinov, Valandova Belediyesi olarak uluslararası alanda ciddi bir boyut kazanan bu festivale ev sahipliği yapmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.

‘Balkanların her köşesinde bu etkinlikleri birlikte yapacağız’

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sayit Yusuf yaptığı konuşmada, TÜRKSOY olarak bundan sonra bu festivale destek vereceklerinin sözünü verdi.

Sayit Yusuf konuşmasında “Türk Dünyasının her yanında olduğu gibi Balkanların her köşesinde bu etkinlikleri birlikte yapacağız. TÜRKSOY’un kuruluş amacı tam da bu. Bugün burada icra ettiğimiz programın ruhuyla çok örtüşüyor. Bütün Türk devletlerinde, Türk topluluklar arasında, Türklerin binlerce yıldır üretmiş olduğu kültürel değerleri, birbirine tanıtmak, dünyaya tanıtmak, risk altındaki kültürel değerlerimizi korumak, geliştirmek ve güçlendirmek üzere çok sayıda program hayata geçiriyoruz.” dedi.

-‘Türk toplumunun kültürel geleneklerini desteklemeye gayret ediyoruz’

Hıdırellez Bahar Şenlikleri Festivali’nin en önemli destekçilerinden biri olan TİKA’nın Üsküp Koordinatörü Mehmet Bayrak, her alanda hayata geçirilen bin 200’ün üzerinde proje ve faaliyetle hem soydaşların hem de Kuzey Makedonya’da yaşayan tüm vatandaşların hayatlarında pozitif bir etki oluşturmak için çalıştıklarını belirtti.

Bayrak, “Bu coğrafyanın asırlardır ayrılmaz bir parçası olan bulunduğu bölgelerde barışın, huzurun ve beraber yaşamanın en önemli temsilcileri olan Kuzey Makedonya’daki Türk toplumunun kültürel geleneklerinin korunması ve yaşatılmasını önemsiyor ve bu kapsamda yapılan faaliyetleri TİKA olarak desteklemeye gayret ediyoruz.” sözlerini sarf etti.

Mehmet Bayrak, TİKA’nın 2007 yılından itibaren bu festivalin bir parçası olduğunu da sözlerine ekledi.

Kültür Bakan Yardımcısı Onur Ali, Hıdırellez festivalinin her Kuzey Makedonya Cumhuriyeti vatandaşının ortak değeri olduğunu ve sonuna kadar sahip çıkılması gereken bir festival olduğunun altını çizdi.

-‘Makedonya Türkleri ilişkilerimizi daha da özel kılmaktadır’

T.C. Üsküp Büyükelçisi Fatih Ulusoy, sözlerinin başında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti.

Büyükelçi Fatih Ulusoy, konuşmasında “Aynı coğrafyayı ve tarihi paylaşan, kültürleri iç içe geçmiş bulunan ülkelerimiz arasındaki müstesna ilişkilerin bir tezahürü de her yıl baharın gelişini kol kola kutlamamızdır. Türkiye’nin sınırlarının ötesinde olsa da gönlümüzde yer alan Makedonya Türkleri ilişkilerimizi daha da özel kılmaktadır.” dedi.

Büyükelçi Ulusoy, “Türkler Makedonya ve Balkanlar’daki yerli halklardandır ve bu coğrafyanın zengin kültürünü inşa eden milletlerdendir. Kadim kültürümüze sahip çıkarak bu toprakların zenginliğine katkı sunmaktadırlar.” diye konuştu.

-‘Yörüklerimizin yaşadığı birçok köyde su sıkıntısı kronik hale gelmiştir’

Kuzey Makedonya’da yaşayan Türklerin yaşadığı bazı sorunlara da dikkat çeken Büyükelçi Ulusoy, “Doğu Makedonya’daki uzun yıllardır yaşanan ve kronik hale gelmiş bir sıkıntıya değinmek istiyorum. Bugün baharın gelişini beraber kutladığımız güzel Çalıklı köyümüz olmak üzere, Doğu Makedonya’da Yörüklerimizin yaşadığı birçok köyde ne yazık ki su sıkıntısı yaşanmaktadır. Türkiye’den Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüzden uzmanlar geçtiğimiz yıl bu bölgedeki 23 köyün suya kavuşturulması amacıyla incelemelerde bulunmuştur. Türkiye olarak buradaki köylerimizin en yakın zamanda suya kavuşmasını arzu ediyoruz. Bu hususta ilgili Makedon makamları ile temaslarda bulunuyor, gerekli bilgilendirmeyi yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Festivale Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Kosova ve Yunanistan’dan Türk Folklor Ekipleri katıldı.

Hıdırellez Bahar Şenlikleri Festivali’ne medya alanında verdiği destekten dolayı Yeni Balkan Sahibi Mürteza Sulooca’ya da plaket takdim edildi.

Festivalin merkezi töreni gün boyunca yapılan sergi, folklor gösterileri ve güreş turnuvasıyla devam etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER