Üç farklı kıtanın çocukları TİKA desteği ile Ankara’da buluştuSalı, 21 Kasım 2023

Üç farklı kıtanın çocukları TİKA desteği ile Ankara’da buluştu

6. Uluslararası Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği’nin açılışında konuşan TİKA Başkan yardımcısı Çevik, “Farklı kimlik sahibi topluluklar Türk coğrafyasında huzurla yaşadılar” dedi

6. Uluslararası Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği TİKA desteğinde, Türk Dünyası Çocuk Vakfı öncülüğünde, Ankara Valiliği himayesinde ve Mamak Belediyesi’nin ev sahipliğinde Ankara’da başladı.

3 farklı kıtadan ve Türkiye’nin 41 ilinden katılımcılarla Mamak Belediyesi Hidayet Türkoğlu Spor Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğin Açılışına, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti Ankara Milletvekili Zehranur Aydemir, Türk İşbirliği ve  Koordinasyon Ajansı (TİKA)  Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Türk Dünyası Çocuk Vakfı Başkanı ve Merkez Valisi Güngör Azim Tuna, Azerbaycan ve Özbekistan Büyükelçiliği başta olmak üzere yabancı misyonlar, diplomatlar, Mamak Kaymakamı Ali Sırmalı, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, MHP Mamak İlçe ve AK Parti Mamak İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Sayıştay Grup Başkanı, Türkiye Danıştay üyeleri, ile çok sayıda öğrenci katıldı.

“FARKLI KİMLİK SAHİBİ TOPLULUKLAR TÜRK COĞRAFYASINDA HUZURLU YAŞADILAR”

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik yaptığı açılış konuşmasında; “Sayısız farklı kimlik sahibi topluluklar, Türklerin hüküm sürdüğü coğrafyalarda barış içinde, mutlu ve huzurlu bir şekilde asırlarca varlığını sürdürmüştür. Dolayısıyla güçlü bir Türk Dünyası, barış, huzur, kardeşlik, dayanışma, mutlu ve müreffeh hayat imkânlarıyla donanmış, insan onuruna yakışır bir yaşamın hayat bulduğu bir dünya vaadi demektir” dedi.

TÜRK MİLLETİ TARİHTEN GÜNÜMÜZE İNSAN HAK VE HÜRRİYETİNİN SAVUNUCUSUDUR.

Dr. Mahmut Çevik konuşmasında ayrıca “Türk dünyası her konuda yürütülen faaliyetlerle gücüne güç katmaya devam ediyor. Birlik beraberlik ve dayanışma içinde bir Türk dünyasının daha yaşanılabilir bir dünya için özel bir önem taşıdığı muhakkaktır. Bu kapsamda siyasi, kültürel ekonomik, bilimsel her çalışma yalnızca Türk dünyası için değil tüm insanlık için gayret içinde olmakla eş anlamlıdır. Çünkü Türk milleti, tarihten günümüze insan hak ve hürriyetlerinin savunucusu ve koruyucusu olarak varlığını belirginleştirmiştir” dedi.Yoğun ilgi gösterilen etkinliğin açılış konuşmasında Merkez Valisi Güngör Azim Tuna ise “Türk dünyası dediğimiz gönül coğrafyamızın uzak yakın farklı köşelerinden gelen çocuklarımızla ve onların hayal gücünün ürünü olan projeleriyle bir kez daha Ankara’mızda birlik ve beraberlik ruhu ile  buluştuk” ifadesini kullandı.

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse ise şöyle konuştu: Bütün çocukların Dünya Çocuk Hakları gününü kutluyorum. Mamak Belediyesi olarak 7’den 70’e herkese hizmet ettiğimiz gibi, çocuklarımıza özel projelerimizle onların geleceğe daha da güvenle hazırlanması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

“Teknolojik olarak Batı’dan üstün olmalıyız” diyen Büyük Birlik Partisi Başkanı Mustafa Destici ise, “Bunu başaracak olanlar ise siz gençlersiniz. Türkiye nasıl ki kendi İHA’sını ve SİHA’sını ve otomobilini yaptıysa, şimdi bunu sürdürmek ve üzerine koymak siz gençlerin görevidir.  Bizlerin ve sizlerin vazifesi ve omuzlarındaki yük büyüktür. O yüzden bugünkü programı önemsiyorum” şeklinde konuştu.

20-22 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek şenlikte, Türk dünyasından ve komşu coğrafyalardan gelen öğrencilerin hazırladığı bilimsel projeler sergilenecek. Projeler, jüri tarafından değerlendirilecek ve dereceye giren öğrenciler ödüllendirilecek.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER