Üçüncü köprü ''Yavuz Sultan Selim''Perşembe, 30 Mayıs 2013

Üçüncü köprü ''Yavuz Sultan Selim''İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprünün yapımını da içeren ''Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Odayeri-Paşaköy Kesimi''nin temelleri, İstanbul'un fethinin 560. yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle atıldı.

Başbakan Erdoğan, İstanbul'a yapılacak üçüncü köprünün temel atma törenindeki konuşmasının ardından firmalardan projenin 29 Mayıs 2015'e yetiştirilmesi sözünü aldı. Erdoğan, "İnşallah 2 yıl sonra açılış töreninde bir arada olacağız" dedi.

Köprünün adını Cumhurbaşkanı Gül açıkladı

Cumhurbaşkanı Gül, törende yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

"Birinci köprü, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, devletin birinci Cumhurbaşkanı Atatürk'ün ismini taşıyor. İkinci köprü, İstanbul'u bize armağan eden, fetheden, Peygamberimizin güzel sözüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmet'in ismini taşıyor. Bu üçüncü köprü, eminim ki herkesin zihninde vardır, 'acaba bu köprünün ismi ne olacak' diye. Az önce değerli Başbakanımız o açıklamayı benim yapacağımın işaretini size verdi. Arkadaşlarımız, hükümetimiz hep düşündü, konuşuldu ve neticede hep beraber şu karara vardık ki; üçüncü köprünün ismi Yavuz Sultan Selim Köprüsü olsun."

Gül, "İnşallah bu köprü vaktinde el birliği içinde bitirilecek ve inşallah hep beraber bugün nasıl burada bu temel atmayı gerçekleştirdiysek; açılışını yapıp üstünden Avrupa'dan Asya'ya, Asya'dan Avrupa'ya yürümek de nasip olacaktır" dedi.


DİĞER HABERLER