Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı, Azerbaycanlı çocukları ödüllendirdiPerşembe, 31 Aralık 2020

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı, Azerbaycanlı çocukları ödüllendirdiUluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı'nın düzenlediği "Dünyamızı koruyalım: Türk Dünyasının gelenek ve görenekleri" konulu, uluslararası çevrimiçi resim yarışmasında kazanan çocukların bir grubunun ödül töreni Bakü'de gerçekleştirildi.

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva, jüri tarafından ve çevrimiçi oylama yoluyla Azerbaycan'dan seçilen bir grup yarışmacıya sertifika ve ödüller takdim etti. Çocukları tebrik eden Vakıf Başkanı Efendiyeva, Türk Dünyasının zengin tarihi ve kültürünün daha fazla araştırılmasının önemini vurguladı. Efendiyeva, aynı zamanda Vakıf tarafından Türk dili konuşan halkların geleneklerini yansıtan yarışmacıların, çizdiği resimlerden oluşan kitabın hazırlandığını ve gelecek yıl sunumunun yapılmasının planlandığını belirtti.

Katılımcılar arasında Meryem Kuluzade "Grand Prix", Kevser Kurban "Dostluk", Aytaç Talışinski "Bilgi" ödülüne layık görülmüştür. Aynı zamanda 6-9 yaş grubunda Celil Kerimli 1'inciliği, Arif Guliyev 3'üncülüğü, 14-16 yaş grubunda ise Sure Dadaşzade 2'liği kazanmıştır. Meryem Kuluzade "Nevruz", Tehmine Kerimova - "Semazenler", Semender Kurbanzade "Halılar", Zarina Şikheliyeva "Müzik" kategori ile birincilik kazandılar. Ülkede ve dünyada meydana gelen salgınla bağlantılı olarak, Azerbaycan'ın bölgelerinden, aynı zamanda Türkçe konuşan ve diğer ülkelerden yarışmaya katılan çocukların, sertifikaları e-posta yoluyla teslim edilecektir.

Yarışmanın, gençleri Türk dünyasının tarihini, geleneklerini, milli ve manevi değerlerini araştırılmasına ve korunmasına teşvik etmek, onların yeteneklerini tüm kamuya göstermek amacı ile düzenlendi. "Dünyamızı Koruyalım: Türk Dünyasının Gelenek ve görenekleri" adlı uluslararası projeye Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Özbekistan ve Macaristan gibi Vakfa üyeve gözlemci ülkelerin yanı sıra Türkmenistan, Bulgaristan ve Ukrayna'dan 5-17 yaşarası öğrenciler katılmıştır. 12 konu üzerine çizimler: "Dede Korkud", "Mirasımız", "Gelenek ve görenekler", "Semazenler", "Türk Dünyasının Kadını", "Nevruz", "Halılar", "Milli Mutfak", "Müzik", "Oyunlar", "Dünyamızı koruyalım" ve "Türk birliği" kategorilerine ayrılmıştır.


DİĞER HABERLER