Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva Azerbaycanın işgalden kurtarılan Fizuli şehrini ziyaret ettiSalı, 24 Kasım 2020

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva Azerbaycanın işgalden kurtarılan Fizuli şehrini ziyaret etti22 Kasım 2020 tarihinde Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva işgalden kurtarılan Fizuli şehrini ziyaret etti. Ziyaret Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İdaresi ve Dışişleri Bakanlığı tarafından Azerbaycan'daki diplomatik temsilciliklerin başkanlarının: büyükelçilerin, uluslararası kuruluşların başkan ve temsilcilerinin. askeri ataşelerin ziyareti kapsamında düzenlendi.

Diplomatlar, Fizuli bölgesindeki eski tarihi, dini, kültürel anıtların, aynı zamanda, konut binaların enkazlarını yakından gördü, Azerbaycan'ın ve bir bütün olarak Türk dünyasının maddi ve kültürel mirasına yönelik vandallık eylemlerine canlı tanık oldular.

Aynı zamanda, onlar Aşağı Adurrahmanlı ve Kürtler köylerindeki yıkılan mezarlıkların, kültür tesislerinin yanı sıra, Fizuli şehrinin merkezindeki dağıtılmış Kültür Evi ve Gazeteciler Evi'ni ziyaret ettiler.

Hacı Alakbar Camii'nin bulunduğu alanın incelenmesi sırasında, bu dağıtılmış anıtın XIX.Yüzyıla ait olduğu belirtildi. Bölgenin işgalinden önce sağlam durumda olan caminin minaresinin sadece küçük bir kısmı kalmıştır.

Medyaya verdiği röportajda Vakıf Başkanı G. Efendiyeva, tarihi eserlerin yok edilmesini amaçlayan suç eylemlerini şiddetle kınadı ve uluslararası toplumu bu eylemlere adil bir değerlendirme yapmaya çağırdı.

Azerbaycan halkını ve tüm Türk dünyasını bu büyük ve tarihi zaferden dolayı tebrik eden Günay Efendiyeva, bu zaferin sadece Azerbaycan'a değil, hem de Türk Dünyasına da gurur verdiğini söyledi. Günay Efendiyeva "Bu zafer Türk Dünyasının tarihine altın harflerle yazılmıştır. Karabağ Azerbaycan kültür ve sanatına büyük şahsiyetler vermiş, zengin bir miras bırakmıştır. Şu anda, korkunç bir durumla karşı karşıya olduğumuzu büyük bir üzüntüyle belirtmek isterim. Burada tarihi anıtlar, camiler, türbeler, kervansaraylar ve binalar dağıtılmıştır. Dünya kamuoyu bu eylemlere kayıtsız kalmamalı ve onlara gerekli yasal değeri vermelidir" diye belirtti.


DİĞER HABERLER