VAGONLAR TÜRKİYE'DENCumartesi, 15 Aralık 2007

VAGONLAR TÜRKİYE'DENBulgaristan Ulaştırma Bakanlığı'nın ihtiyaç duyduğu yolcu vagonlarının yaptırılması amacıyla Türkiye Vagon Sanayi A.Ş ile Bulgaristan demiryolları arasındaki görüşmelere hız kazandırıldığı öğrenildi. Sakarya'da yayınlanan Türk Medya Gazetesinin internet sayfasında yayınlanan bir habere göre Bulgaristan Yolcu Vagonları Daire Başkanı Boyan Traykov Yordanov başkanlığında teknik bir heyet Türkiye Vagon Sanayi A.Ş (TÜVASAŞ)'a ziyarette bulundu.

Ziyaretle ilgili bilgi veren TÜVASAŞ Genel Müdürü İbrahim Ertiryaki, Bulgaristan'ın Avrupa Birliği'ne girdikten sonra ülke demiryollarının alt yapısı yanında demiryolu işletmelerinde kullanılan yolcu vagonlarını da uluslar arası standart ve normlara uygun hale getirmek için çalışmalar yaptığını belirtti. Ertiryaki, bu çerçevede yolcu vagonlarına eklenecek modern yeni vagonların yanı sıra halen kullanılmakta olan vagonların da onarım ve modernizasyonu konusunda Pazar araştırmalarını sürdüren Bulgaristan Demir Yolları Genel Müdürlüğü ile TÜVASAŞ arasındaki görüşmelerde son aşamaya gelindiğini kaydetti.

Ertiryaki, "Bulgaristan Demiryolları Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilmiş olan teknik ekip ile 3 gün süren görüşmelerimizde daha önce mutabık olduğumuz konuların teknik detaylarında çalışmalar yaptık. İmal edilmesi istenilen pulman ve yataklı yolcu vagonları ile Bulgaristan Demiryollarına ait onarım ve modernizasyonu yapılacak vagonlar hakkında proje ve kompenent bazındaki incelemelerimizde gerekli görülen değişiklikleri belirleyerek mutabakata vardık. Teknik heyetin görüşleri doğrultusunda Bulgaristan Demiryollarına ait vagonların onarım ve modernizasyonu TÜVASAŞ'ta yapılacaktır. Ayrıca, Bulgaristan Demiryolları Genel Müdürlüğü'nün ihtiyaç duyduğu uluslar arası standartlardaki pulman ve yataklı yolcu vagonları da TÜVASAŞ'ta üretilecektir. Bu aşamadan sonra Bulgaristan Demiryolları ve Bulgaristan Ulaştırma Bakanlığı'nın alacağı nihai kararı bekleyeceğiz. Görüşmelerimiz olumlu geçti. Bir aksilik olmazsa 2008 yılı başında sözleşme yapabiliriz" dedi.


DİĞER HABERLER