YABANCI BASINDA BULGARİSTAN SEÇİMLERİSalı, 22 Mayıs 2007

YABANCI  BASINDA BULGARİSTAN SEÇİMLERİ BULGARİSTAN TÜRKLERİ AP'DE

Suç, yolsuzluk, yoksullukla mücadele ve reformlardaki yavaş ilerleyiş sandığa yansıdı.

Bulgaristan'daki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde galibiyet muhalefetteki Bulgaristan'ın Avrupa Gelişimi İçin Vatandaşlar Partisi'nin oldu. İktidardaki kıl payı farkla ikinci oldu. Seçimde Bulgaristan Türklerinin çoğunluğunu oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi de önemli bir başarıya imza attı.
Yılbaşında AB'ye üye olan Bulgaristan'daki ilk Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Türk azınlığın partisi güçlü bir çıkış yaptı. Üyelerinin çoğunluğunu Bulgaristan Türkleri'nin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi, dün yapılan seçimde oyların yüzde 20.3'ünü elde ederek, GERB ve Sosyalistler'in ardından üçüncü oldu. Böylece Bulgaristan'ı Avrupa Parlamentosu'nda temsil edecek 18 milletvekili arasında dört ila beş Türk kökenli milletvekilinin yer alması bekleniyor.
Hak ve Özgürlükler Hareketi'nde seçim sonuçları büyük coşku yarattı. Türkler nüfusun onda birini oluştursa da parti lideri Ahmet Doğan doğru taktiklerle partisine çoğunluğun gözünde de itibar kazandırmayı başardı. Parti, koalisyonun küçük ortağı olarak hükümette de yer almasına rağmen, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde hükümet politikalarına tepki olarak cezalandırılmaması dikkat çekti.
Parti lideri Ahmet Doğan, seçim sonuçları ile ilgili şunları söyledi: "Sonuç çok açık. Birilerinin hoşuna gitse de gitmese de. Ama ülkedeki birinci siyasi güç olmaya henüz hazır olmadığımızın da farkındayız. Çünkü Bulgar toplumu buna hazır değil. Bulgarlar bizi hala ülkenin milli çıkarlarını ve güvenliğini tehdit eden etnik ve dinsel bir parti olarak görüyor."
Sofya Belediye Başkanı'nın zaferi
Seçimlerde birincilik için yarış ise başa baş geçti. Başkent Sofya'nın popüler Belediye Başkanı Bojko Borissov'un yeni kurduğu merkez sağdaki Bulgaristan'ın Avrupa Gelişimi İçin Vatandaşlar Partisi GERB, yüzde 0.28'lik kıl payı farkla iktidardaki sosyalistleri geride bıraktı.
Eskiden itfaiyecilik yapan, ardından komünist diktatör Todor Şivkov'un koruması olan Sofya Belediye Başkanı'na taraftarları geleceğin başbakanı gözüyle bakıyor. Karşıtları ise Borissov'un seçim başarısını popülist seçim söylemine ve yüzde 30'luk düşük katılım oranına bağlıyor.
İktidardaki Bulgar Sosyalis Partisi yüzde 21.41'lik oyla kıl payı farkla ikinci oldu. Seçimler öncesindeki kamuoyu araştırmalarının çoğunda koalisyon hükümetinin büyük ortağı sosyalistler, en büyük siyasi güç olarak ortaya çıkıyordu. Ancak hükümetin suç, yolsuzluklar ve yoksullukla mücadele ile reformlardaki yavaş ilerleyişinin seçmende yarattığı hoşnutsuzluk sonuçlarda rol oynadı.
İlk üç sırada yer alan partilerin Avrupa Parlamentosu'na beşer milletvekili göndermeleri durumunda geriye kalan üç milletvekilliğini aşırı sağcı ATAKA ile eski Kral ve eski Başbakan Simeon Sakskoburgotski'nin Ulusal Hareket partisinin paylaşması bekleniyor.

Jörg Paas/DW
http://www2.dw-world.de/turkish/politik/1.223498.1.html
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

BULGARİSTAN SEÇİMLERİNDE SÜRPRİZ

Avrupa Parlamentosu'nda Bulgaristan'ı temsil edecek 18 milletvekilini belirlemek için yapılan seçimlerin galibi, yeni kurulan merkez sağ çizgideki Avrupa Birliği yanlısı GERB partisi oldu. Seçimlere katılım yüzde 28'de kaldı. Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov'un lideri olduğu parti, oyların yüzde 21.69'unu aldı.
Koalisyonun büyük ortağı Sosyalist Parti'nin oyu ise yüzde 21.41de kaldı.
Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi ise oyların yüzde 20.26'sını alarak üçüncü parti oldu
Partilerin oy oranları arasındaki farkın çok az olması nedeniyle Merkezi Seçim Komisyonu'nun kararıyla oylar yeniden sayılacak. İlk üç partinin Avrupa Parlamentosu'na beşer milletvekili göndermesi bekleniyor. Seçimde oyların yaklaşık yüzde 14'ünü alan aşırı milliyetçi Ataka partisi'nin de Avrupa Parlamentosu'nda iki ya da üç milletvekili ile temsil edilmesi bekleniyor. Böylece Avrupa Parlamentosu'ndaki aşırı sağ blok, biraz daha güç kazanacak. Sofya'da bulunan BBC muhabiri Nick Thorpe, Sosyalistler'i kılpayı bir farkla geçmelerine rağmen sonuçların yeniş kurulan GERB için büyük bir başarı olduğunu söylüyor. Sosyalist Başbakan Sergey Stanişev, sonuçlardan düş kırıklığına uğradıklarını söyledi.Seçimlere katılım oranı yüzde 28 oldu. Bulgaristan bu yıl başında Avrupa Birliği'ne üye olduğunda, Avrupa Parlamentosu'nda kendisine ayrılan 18 sandalye geçici olarak parti temsilcileri tarafından doldurulmuştu.Dünkü seçimler neticesinde belirlenen milletvekilleri, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yapılacağı 2009 yılına kadar görev yapacaklar.

BBC


DİĞER HABERLER