YAŞADIKLARIMIZ BİR DAHA YAŞANMASINCumartesi, 16 Aralık 2006

YAŞADIKLARIMIZ BİR DAHA YAŞANMASINRessam, Porselen Uzmanı Embiya Çavuş'un büyük emek verdiği yağlı ve sulu boya resimlerle meydana getirdiği 'Yaşadıklarımız Bir Daha Yaşanmasın' adlı eseri TUNASER Yayınları'ndan piyasaya çıktı.
Kitabın önsözünde yıllardır anlatmaya çalıştığı, uyardığı Türk Dünyasının karşılaştığı veya karşılacağı tehlikeleri eserlerinde bir kez daha belirttiğini ifade eden Embiya Çavuş, "Kitapta, geçmişte yaşanan insan hakları ihlalleri gelecekte bir kez daha tekrarlanmaması için resmedilerek tuvale aktarıldı" dedi.
Dünyanın birçok yerinde yaşanan insan hakları ihlalleri, bu kitapta Balkanlar, Kıbrıs, Kafkasya, Ortadoğu, ABD ve SSCB örnekleri ile Türkçe ve İngilizce olarak anlatıldığını dile getiren kitabın derleyeni Serhan Mutlu, "Amacımız geçmiş ve geleceğimize nefretle bakmak değil, yaşanılanları unutmamak ve unutturmamak! Yaşanacak güzel günler için yaşadıklarımız bir daha yaşanmasın" dedi.

EMBİYA ÇAVUŞ KİMDİR

Bulgaristan'ın Şumnu kentinde 1926 yılında doğan Embiya Çavuş, teşkilat kurmaktan ve asılsız iddialar sebebiyle Bulgaristan'da başta Belene Adası olmak üzere çeşitli yerlerde hapis yattı. 1979'da ana vatanı Türkiye'ye yarı mübadele sonucu geldi. Dışişleri Bakanlığı'nda kısa bir çalışma evresinden sonra İzmir'e yerleşti. 1985 yılında Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin (BAL-GÖÇ) kurucu üyesi olarak dernek faaliyetlerine başladı. 1999 yılına dek BAL-GÖÇ Başkan Yardımcılığında bulundu ve aynı yıl Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği'ni kurdu. Halen ABD Balkan Ülkeleri İnsan Hakları Konseyi, Amerikan İnsan Hakları Derneği, New York Bulgaristan Türkleri ve Türk-İslam Kültür Derneği üyelikleri görevlerinde bulunmaktadır. 101 resim sergisi açılışında bulunan Embiya Çavuş, İzmir'de aralık ayında gerçekleşecek sergiye hazırlanmaktadır. Embiya Çavuş aynı zamanda Ege Life dergisi köşe yazarları arasında yer almaktadır.


DİĞER HABERLER