Yıl sonuna kadar iki koronavirüs aşısı piyasaya sürülecekCuma, 20 Kasım 2020

Yıl sonuna kadar iki koronavirüs aşısı piyasaya sürülecekBulgaristan Klinik Araştırmalar Derneği Başkanı Doç. Dr. Borislav Borisov, Bulgaristan Ulusal Radyosu'na (BNR) verdiği demeçte, "Avrupa Komisyonunun açıkladığı üzere, yıl sonuna kadar iki koronavirüs aşısının piyasaya çıkması oldukça gerçekçi" diye kaydetti. Doç. Dr. Borisov, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) acil olarak yetkilendirme mekanizmaları olduğuna dikkat çekti.

Aşı çalışmalarıyla ilgili olarak Doç. Dr. Borisov, genellikle yıllardır yapılan bir şeyin sadece 6 ayda yapıldığını söyledi.

Doç. Dr. Borisov, "Dünyanın dört bir yanından 300 000'den fazla katılımcıyla tamamlanan bu tür 17 aşı denemesi yapıldı. Bu, normal koşullar altında uzun süredir yapılan bir şey. Bazı aşıların lojistiği için gerekli karmaşık bir aşı soğuk zinciri toplu uygulama için başka bir zorluk yaratıyor" diye ekledi.

Uzman doktor, sosyoloji araştırmalarından elde edilen verilere göre Bulgaristan vatandaşlarının %45'inin aşılanmayacak olmasına şaşırmadığını ifade etti.

Doç. Dr. Borisov, "Bu benim için bir fenomen değil - diyet ve diğer zararlı alışkanlıklar, aktivite eksikliği açısından vücudu etkiliyor, vücut hastalanıyor ve özellikle yaşlanırken sağlık ihtiyaçları üzerinde muazzam bir baskı yaratıyor. Aşılara karşı tutum da büyük ölçüde aynı. Sadece Covid-19 aşısı söz konusu değil. Genel olarak aşılara karşı ciddi olumsuz tepkiler var" dedi.


DİĞER HABERLER