YTB’NİN “SOYDAŞ EDEBİYATI DESTEK PROGRAMI” BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR…Pazartesi, 26 Şubat 2024

YTB’NİN “SOYDAŞ EDEBİYATI DESTEK PROGRAMI” BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR…

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Soydaş Edebiyatı Destek Programı (SEDEP) ile 2024 yılında da soydaş topluluklarımız tarafından kaleme alınan Türkçe edebi eserleri desteklemeye devam ediyor.

Program, soydaş toplulukların edebi ve kültürel gelişimlerini sürdürmelerini ve ortaya çıkmış olan birikimlerinin dünyaya tanıtılmasını amaçlıyor.

SEDEP kapsamında verilecek destekler sayesinde, tarihi ve kültürel bağlarımızın bulunduğu soydaş toplulukların yaşadıkları coğrafyalarda karşılıklı kültürel etkileşimin artması ve gelişmesi ön planda tutuluyor. 

Destek Programı, yurtdışında bulunan veya faaliyet gösteren soydaş yazar, şair, edebiyatçı, halk sanatçısı, akademisyen ve üniversiteler ile yayıncılık belgesine sahip diğer kâr amacı gütmeyen tüzel kişilerin başvurularına açık. SEDEP kapsamında; yazım, baskı, tanıtım, çeviri ve dijital yayın başlıklarında çeşitli destekler sunulacak. Verilen desteklerde eserin basımı ve yayınlanması şartı aranıyor. 

Tüm başvurularda, ortak kültür ve medeniyet bilincini öne çıkaran ve soydaş toplulukların tarihi, kültürel, güncel meselelerine vurgu yapan eserlere öncelik verilecek. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Soydaş Edebiyatı Destek Programı’ndan yararlanamayacak. 

Başvuruları 5 Nisan 2024 tarihine kadar alınacak olan programa ilgi duyan adaylar ayrıntılı bilgi ve başvuru için https://sedep.ytb.gov.tr/ sitesini ziyaret edebilirler.


DİĞER HABERLER


06 Nisan 2024