YURTDIŞINDAKİ BULGARLARA YÖNELİK YENİ DEVLET POLİTİKASI GÖRÜŞÜLDÜSalı, 13 Mayıs 2008

YURTDIŞINDAKİ BULGARLARA YÖNELİK YENİ DEVLET POLİTİKASI GÖRÜŞÜLDÜ Sofya'da düzenlenen yuvarlak masa görüşmesinde dünyadaki Bulgarlara yönelik yeni devlet politikası ele alındı.
Başbakan Sergey Stanişev, bu politikanın hayata geçirilmesi için Bakanlar Kurulu ve Millet Meclisine bağlı özel organların meydana getirileceğini, yurt dışında bulunan Bulgarlara yönelik çalışmalarla ilgili yasal düzenlemelerde değişiklik yapılacağını, bu faaliyeti yürüten kuruluşların somut girişim ve projelerini finanse edecek bir fon oluşturulacağını belirtti.
Başbakan, yurtdışındaki Bulgarların yeniden ülkeye dönmesi için özel politika yürütülmesi gerektiğini de söyledi.
Özellikle yurt dışında öğrenim gören 50 binden fazla üniversite öğrencisi ile ilgili çalışmaların önemini vurgulayan başbakan, vize rejiminin kolaylaştırılması ve Bulgar iş piyasasına Bulgar kökenli kişilerin getirilmesi gereğine işaret etti.
Adalet Bakanı Miglena Taçeva, son 10 yılda 107 bin kişinin Bulgar vatandaşlığı için başvuruda bulunmuş olduğunu söyledi. Ayrıca Bulgar vatandaşlığına kabul edilenlerin % 44'ünün Makedonyalı olduğunu belirtti.
Çalışma Bakanı Emilia Maslarova, Avrupa'da 500 bin, ABD'de ise 200 bin kadar Bulgar vatandaşının bulunduğunu belirterek, 2006'da Avrupa Birliği ülkelerinde kendini kanıtlamak isteyen Bulgar vatandaşlarının sayısının % 50, 2007'de ise % 80 oranında azaldığını söyledi.


DİĞER HABERLER