Göçmenlerden Ankara çıkarmasıCumartesi, 26 Kasım 2011

	   Göçmenlerden Ankara çıkarmasıBalkan Rumeli Göçmenleri Federasyonu Başkanı Turhan Gençoğlu, yurtdışında yaşayan soydaşlar ile Türkiye'ye yakın zamanda göç edenlerin yaşadıkları sıkıntıları ihtiva eden bir raporu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e sundu.

Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu (BRGK) Başkanı Turhan Gençoğlu ve yönetim kurulu üyeleri dış Türklerin sorunlarını hükümete iletmek için Ankara'da temaslarda bulundu. Gençoğlu ve ekibinin ilk durağı Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ oldu. AKP Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk'ün de hazır bulunduğu toplantıda, sorunların ve beklentilerin yer aldığı dosyayı Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a sunan Gençoğlu, "Türkiye'nin 36 ilinde, 9 federasyon ve 146 dernekten oluşan Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonumuz aynı zamanda Türkiye'nin en büyük sivil toplum örgütüdür. Dış Türklerle ilgili meselelerin ilgili devletlerle görüşülerek çözümü konusunda desteklerinizi bekliyoruz. Devletimize faydalı olabilecek bir ekibimiz var. Bu çalışmayı birlikte yapalım. Yurtdışındaki siyasi partilerimizin milletvekillerinin desteklenmesi, onların kendi parlamentolarında hangi konuları nasıl dile getireceklerinin belirlenmesi hususunda da ortak çalışma yapmaya hazırız" diye konuştu.

RAPOR IŞIK TUTACAK

Sadece Balkan coğrafyasında değil, Avrupa ülkelerindeki Türklerin de ciddi sıkıntıları bulunduğunu, bunları zaman zaman Başbakan seviyesinde görüştüklerini belirten Başbakan Yardımcısı Bozdağ, bu meselelerin çözümü için Dışişleri Bakanlığı nezdinde çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti. Soydaşların sıkıntıları için bir çalışma başlatılacağını bildiren Bozdağ, BRGK'nun hazırladığı raporun kendilerine ışık tutacağını kaydetti.

SEMPOZYUM DÜZENLENECEK

BRGK'nun Ankara'daki ikinci durağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik oldu. Halen Bulgaristan'dan göç eden soydaşların, o ülkede ödedikleri primlerin tam anlamı ile Türkiye'ye getirilemediğini dile getiren Başkan Yardımcısı Zülkef Yeşilbahçe, Mecburi göçle Türkiye'ye gelen soydaşlara emeklilik hakkı tanınması için girişimlerin yoğunlaştırılmasını talep etti. Bu konuda çalışma yürüttüklerini aktaran Çelik de "20 yıl çalışmış olan bir insanın primleri var. Bunlara nasıl el koyuyorsunuz diye soruyoruz. Buna çözüm üretmek için çalışıyoruz" dedi. Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ise "Dış Türkler ve akraba topluluklar konusunda federasyon ve hükümet işbirliğiyle bir sempozyum düzenlenmesi ve meselelerin masaya yatırılmasını sağlayacağız" diye konuştu.


DİĞER HABERLER