İKTİDAR'DAN HÖH BELEDİYELERİ'NE SİYASİ BASKIÇarşamba, 21 Nisan 2010

  İKTİDAR'DAN HÖH BELEDİYELERİ'NE SİYASİ BASKI Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) merkezinde yapılan basın açıklamasında, kendilerine karşı iktidar tarafından bir "cadı avı"nın sürdürüldüğünü söylediler.
Parti temsilcileri yaptıkları açıklamalarda iktidarı, HÖH'nin başında bulunduğu belediyelere karşın "siyasi amaçlı" soruşturmaları yürütmekle suçladı.
HÖH Merkez Yönetim Kurulu üyesi Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, yaptığı açıklamada iktidardaki Bulgaristan'ın Avrupa Gelişimi için Vatandaşlar (GERB) partisinin kontrolündeki polis ve valiliklerin, yargının yetkilerini üstlenerek soruşturmalar yürüttüklerini söyledi.
Hasan Azis, yerel yetkililere yönelik olarak halen sürdürülen 600 soruşturmadan 550'sinin HÖH'nin başında bulunduğu belediyeleri hedef aldığını, buna karşın GERB'nin yönettiği belediyelere yönelik bir tek soruşturmanın bulunmadığını ifade etti.
Bazı kamu ihalelerinin 13 defa soruşturulduğuna dikkat çeken Azis, Kırcaali Belediyesi hakkında 108 soruşturmanın olduğunun altını çizdi.
HÖH Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan da, parti liderlerinin suçlu veya yozlaşmış olmadıkları için soruşturmalardan korkmadıklarını da vurguladı.
Hasan Azis'in, kısa bir süre önce savcılık bürosunca hakkında soruşturma açıldığına dikkat çekildi.
Geçen yılın yaz aylarında düzenlenen seçimlerde iktidardaki Sosyalist Partisini yenen, Başbakan Boyko Borisov'un GERB partisi, HÖH karşıtı politikaları ile dikkat çekiyor


DİĞER HABERLER