11. ŞUMNU GENÇ KALEMLER ŞİİR YARIŞMASISalı, 25 Kasım 2014

 11. ŞUMNU GENÇ KALEMLER ŞİİR YARIŞMASIŞumnu Kültür Evi'in 22-23 kasım 2014 tarihinde yeniden düzenlediği, 11. Şumnu GENÇ KALEMLER Şiir Yarışması, olağanüstün bir ilgi gördü. 32 yaşına kadar kalem tutan 93 çocuk ve gencin katıldığı faaliyete minik ve genç kalemlerin dışında Bulgaristan'dan ve sınırdışından genç ve yetişkin kültür, eğitim, din ve siyasi yönetici ve temsilcileri, sanat, folklor, müzik, tiyatro, edebiyat ve el sanatları ekipleri, Bulgaristan ve Türkiye'den yazar, şair, gazeteci ve araştırmacıları, şiirsever aydın, küçük ve yetişkin kişiler katılım gösterdi.

Misafirlerin arasında Türkiye Cumhuriyeti Burgas Başkonsolosu Niyazi Evren Akyol, Şumnu HÖH Millet Vekili Aydoğan Ali, Başmüftü Yardımcısı ve Bulgaristan Müslümanları Şura Başkanı Vedat Ahmet, Türkiye Düzce Üniversitesi Dekan Yardımcısı Müslüm Akdemir, Sanatçı ve Diş Hekimi Prof. Şenel Önaldı, emekli Millet Vekili Doş. İbrahim Yalımov, geçmişte Şumnu Üniversitesi Öğretim Görevlisi olan ve emekli Şumnu Millet Vekili Mehmet Beytullah, Şumnu Bölge Müftüsü Mesut Mehmet, Yalova YAFEM Başkanı Özer Köyuncu, Çorlu Müftülüğü temsilcisi Gülay Sormageç, İş Adamı Ali Yalçınağa, Silistre'den şair Naim Bakoğlu, Varna Mizahçısı Turhan Rasiev, Rusçuk İmam Hatip Lisesi Müdürü Süleyman İsmail, Sofya Kültürel Etkileşim Derneği Sekreteri Zülbiye İbrahimova, Popovo Toplum ve İstikrarlı Gelişim Derneği Başkanı Necla İsmetova, Şumnu NÜVVAB okulu müdürleri İdris Sağır ve Şerif Hüsnü, Şumnu kitabı yazarı ve edebiyat öğretmeni Hilmi Embiev, Yasenkovo'dan Genç Kalemler Birincisi Mehmet Beyram ve ekibi, Yarebitsa Folklor Grubu Yöneticisi Embiye Çelebi, Sofya İslam Enstitüsü temsilcisi Müzeyyen İsmail, Varna Türk Kültürü Derneği temsilcisi İsmail Şükrü, HÖH Gençlik Kolları'ndan Sevgin İlmi, Snyagovo Okul Müdürü Selime Kadir, Rusçuk ve Razgrad bölge müftüleri Müdessir Mehmet ve Mehmet Ala, Obretenik köyü genç kalemlerin yöneticisi Hilmiye Çauşeva, Belovets Okumaevi yöneticisi Minnet Yahova, Kliment Okulu Müdürü Hüsnü Zakirov v.b maddi ve manevi destek veren kişiler yer aldı.

11. Şumnu Genç Kalemler Şiir Yarışması açılışında Popovo çocuk ve yöneticileri rengarenk örme terlik sergisi sunarak zengin mi zengin folklor kıyafetleriyle tüm resmi ve katılan misafirlere "Hoş geldiniz" dedi. Program sunucuları Şumnu Kültür Evi başarılı üyeleri Merlin Beyhan ve Ceymin Ercan güzel, şiirsel sunumlarıyla programı yönetti.

Faaliyet Programında 3 ana konu yer aldı:
1. 2014 yılı-UNESKO'nun ilan ettiği İsmail Gaspıralı Yılı olduğundan dolayı, gazeteci, insan hakları ödülü alan ve" Dilde, işte, fikirde birlik" felsefesinde çalışan İsmail Bey Gaspıralı tanıtımı yapıldı. Konuyu sunan Nikola Kozlevo Belediyesi Görevlisi ve genç şaire Çiğdem Hanım yaptı.
2. Tanışma Gecesi'nde ilk olarak Doç. İbrahim Yalımov "Bulgaristan'da Türk Kimliği" çalışmalarını herkese sundu. Bulgaristan Türklerin Etnokültür ve Dinsel Kimliği konusuyla ilgili onun kitabı tanıtıldı ve tüm katılan öğretmen ve yaşı büyük öğrencilere hediye edildi. Bu tanışma gecesinde, çocukların büyüklerle tanışması için, gelen saygıdeğer resmi misafirlere ve çok değerli, sanat ruhlu, ünlü büyüklerimize söz verildi. Ondan sonra folklor, edebiyat, müzik, tiyatro, oyun, türkü, şiir resitalleriyle gerçekleşen programda herkes dolu dolu anlar yaşadı.
3. Altı tane Türk dünyası antoloji ve derlemelerde şiirleri olan Şumnu Kültür Evi Başkanı Nurten Remzi, "Gücüm var / Yeni bir dünya yaratacak/ Herkesin aradığı, özlediği/ Sanat ruhlu bir dünya..." şiirini okuyarak 11. Genç Kalemler Ödül Töreni'ni başlattı ve tüm katılımcılara notalı türküler, maniler, geçmişte kapatılan ve yasak edilen Razgrad ve Şumnu Türk tiyatroları, yetenekli Bulgaristan Türk sanatçıları ve folklor ekipleri fotoğrafları içeren "Deliorman'da Suyun Gözü" kitabını bağışladı. Şumnu Kültür ekibi, Türkçe sözlük ve farklı kurum ve kişilerden bağış gelen kitaplar ve 2015 yılı takvimleri bağışladı. Bu program bölümünde yetenekli genç kalemlerimize tebrikler ve hediyeler sunuldu. Tabii, güzel folklor sunumları ve hatıra fotoğrafları da eksik değildi.

Genç Kalemlerin şiirlerini değerlendiren jüri üyeleri şair Naim Bakoğlu, Turhan Rasiev, Gülay Sormageç, Yalova şairi Bülent Bey, Düzce Dekan Yardımcısı Müslüm Akdemir, Hüsnü Zakirov ve Jüri Başkanı seçilen sanatçı Prof. Şenel Önaldı, 12, 18 ve 32 yaşına kadar gruplara ayrılan, şiir yazan genç kalemleri değerlendirdi. En büyük katılım ve en çok ödül alan Rusçuk'un Obretenik köyü oldu.

Şiir zirvesine imza atan, 32 yaşına kadar grupta yarışan, Eski Cuma'ya (Tırgovişte'ye) bağlı Osmanpazarı'nda (Omurtag) doğan, 24 yaşında Zülbiye İbrahimova oldu. Teknik üniversitesi Bilgisayar mühendisliği bölümü mezunu ve yüksek lisansını aynı fakültede bitiren, Sofya da oturan genç yeteneğimiz, Ahmet öğretmeni sayesinde yarışmaya katılıyor. Bu nedenle 3 tane şiirini gönderiyor. 6 yıldan beri Sofya'da oturuyor. Şu an telekomünikasyon ve iletişim ile uraşıyor ve aynı anda Sofya Etkileşim Derneği sekreterliğini yapıyor.

11. Genç Kalemler Şiir Yarışması Ödül Töreninde zarif ve güzel genç şairemiz, kendi sesiyle "Ben Geceleri Yaşıyorum" şiirini seslendirdi:

"Ben geceleri yaşıyorum aslında.
Hani Sen bana hep güneş saklanınca gelirdin ya.
Her gece tam bıraktığın yerden çıkıyorum yola.
Sana varınca bazen küçücük çocuk oluyorum,
Uzaktan bakıyorum önce, utanıyorum, korkuyorum.
Seviyorum ya.
Tam Cesaretimi topluyorum çıkıyorum karşına,
tam diyeceğim ki "Çok özledim" - geri geliyor aydınlık.
Malum anneme sözüm var, okuyacağım, çalışacağım,
Büyük adam olacağım...
Koşa koşa gidiyorum iş bitince eve.
Erkenden yola çıkıyorum o gece...
Bazen Sana varınca yaşlanıyorum,
Aklar düşüyor saçıma, yoruluyorum özlemekten.
Uzaktan bakıyorum yine, ya beni böyle Sevmezsen?!
Yaklaşamıyorum yanına, kalıyorum uzakta - sabaha kadar.
Hayırsız güneş doğmak bilmiyor.
Sonra babam geliyor aklıma.
"Ne dertler biter, ne düşünceler büyüyünce", demişti bi gün.
Sonra kalkıyorum.
Büyüdüm!
Ve o gün akşam olmasın istiyorum.
Sen hep güneş batınca gelirdin ya,
Sen gelmez oldun,
O gün bugündür,
Ben geceleri yaşıyorum aslında."

Tüm program çevresinde çocuk ve gençler, yöneticilerle birlikte şenlendi ve unutulmayan, sözlü sazlı, heyecanlı, şiirsel anlar geçirerek "daha 111 kez düzenlemek" dileği ve umuduyla faaliyet sona erdi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER