Avrupa Parlamentosu Milletvekilliği Seçimleri ile birlikte referandum olmayacakÇarşamba, 26 Mart 2014

 Avrupa Parlamentosu Milletvekilliği Seçimleri ile birlikte referandum olmayacakSeçim kurallarına ilişkin referandum düzenlenmesi için İnisiyatif Komitesi Başkanı Prof. Georgi Bliznaşki BNT'ye yaptığı açıklamasında, "25 Mayıs 2014 tarihinde yapılacak Avrupa Parlamentosu Milletvekilliği Seçimlerinin yanı sıra referandum gerçekleştirmeyecek. Çünkü 25 Mart'ın buna ilişkin kararın alınması gereken son tarih olup bunun yapılmadığı için referandum da düzenlenemez" diye kaydetti.

Girişimcilerin topladığı 570 bin imzanın hala Nüfus Kayıt ve İdari Hizmetler Başkanlığı tarafından yoklandığı açıklandı. Bu işlemin geciktirilmesinin Avrupa Parlamentosu Milletvekilliği Seçimleri ile birlikte referandumun da yapılmasını mümkün kılmadığı belli oldu. Toplanılan imzalar 10 Mart 2014 tarihinde Meclise sunulmuştu.

Bliznaşki, yoklamalar ne kadar uzarsa uzasın, Avrupa Parlamentosu Milletvekilliği Seçimleri ile birlikte olmasa da referandumun düzenlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Referandum tarihi Cumhurbaşkanının kararnamesiyle belirlenmektedir ve referandum kararının alınmasından 2 ay önce ve 3 ay sonrasında da belirlenemez. Referandum kararını Meclis vermelidir.


DİĞER HABERLER