Bulgaristan, İsviçre ve Ukrayna'nın Ukrayna'daki ilk Barış Zirvesi girişimini destekliyorCuma, 17 Mayıs 2024

 Bulgaristan, İsviçre ve Ukrayna'nın Ukrayna'daki ilk Barış Zirvesi girişimini destekliyor

Bulgaristan, İsviçre ve Ukrayna'nın Ukrayna'da ilk Barış Zirvesini toplama girişimini desteklemektedir. Bu vesileyle Başbakan Dimitır Glavçev, Ukrayna Büyükelçisi Olesya Ilashchuk ve İsviçre Konfederasyonu Büyükelçisi Raymond Furrer ile bir araya geldi.

15-16 Haziran tarihlerinde İsviçre'de düzenlenecek olan forumda, Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin "Barış için Formül" girişimi, BM Tüzüğü ve uluslararası hukuk ilkeleri temelinde net bir yol haritası belirlenmesi öngörülüyor. Başkan Zelenski'nin girişimi, Ukrayna'daki savaşı sona erdirmeyi ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü korumaya dayalı kapsamlı ve kalıcı bir barış sağlamayı amaçlayan kavramsal bir plandır. Bulgaristan, girişimin "Gıda Güvenliği", "Enerji Güvenliği" ve " Yenileyici Adalet" konulu 4 çalışma grubunda yer almakta ve Almanya ve Finlandiya ile birlikte "Çevre Güvenliği" konusunda eşbaşkanlık görevini yürütmektedir.

Görüşme sırasında Başbakan Dimitır Glavçev, ülkemizin özgürlük ve bağımsızlık hakkını savunma ve kendi güvenlik garantilerini seçme yönündeki haklı davasında Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceği konusunda kararlı olduğunu ifade etti. Bulgaristan, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri saldırganlığına karşı NATO, Avrupa Birliği ve uluslararası demokratik toplumun güçlü ve birleşik tepkisine tam bağlılığını sürdürmektedir. Bulgaristan ve Ukrayna arasındaki siyasi temaslar aktiftir ve hem ikili hem de çeşitli uluslararası formatlarda gerçekleşmektedir.


DİĞER HABERLER