DARICA'DAN KOŞUKAVAK'A DOSTLUK KÖPRÜSÜPerşembe, 20 Mayıs 2010

 DARICA'DAN KOŞUKAVAK'A DOSTLUK KÖPRÜSÜGebze-Darıca Balkan Türkleri Derneği'nin davetiyle gittiğimiz Bulgaristan'da Darıca ile Bulgaristan'ın Koşukavak ilçesi arasında imzalanan dostluk ve kardeşlik imza törenine katıldık. 1989 yılında zorunlu göç belgeseli ile ilgili araştırma yaptım. Darıca Belediye Başkanı Sayın Şükrü Karabacak ve Koşukavak Belediye Başkanı Bayan Sebihan Kerim Mehmet kardeşlik imza protokolünü takip ettim.beni Bu geziye Gebze Darıca Balkan Türkleri Dernek Başkanı Rıfat Yakupoğlu davet etti.Gebzeli işadamı Bursa Turizm'in sahibi Hasan Hacıoğlu'nun son model otobüsüyle Darıca'dan yola çıktık
Darıca'dan başlayan yolculuğumuza 13 Mayıs Perşembe günü Kapıkule Sınır Kapısından girdik.Mezarı Gebze'de bulunan Çoban Mustafa Paşa'nın kurduğu Svilengrad (Mustafapaşa Köprtüsünden)'dan Harmanlı şehrine ve buradan da Hasköy'e geldik.
Hasköy'den sonra Osmanlı Akıncı Beyi Osman Baba türbesini ziyaret edeerek, Kırcaali bölgesine geçtik.
Adını yine bir Akıncı beyi Kırcaali'den alın, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz Darıca heyitini kapıda karşılayarak bizlere Kırcaali ile ilgili önemli bilgiler verdi.
Kırcaali tam bir Türk şehri. Kırcaali Müzesini geziyoruz. Kırcaali Müftüsüyle görüşüp,e Akıncı Beyi Kırcaali'nin türbesini ziyaret ettik.
Rodop dağlarından gelen Arda Nehri üzerinde Kırcaali'ye hakim bir tepede yemek yedikten sonra Mestanlı'da konakladık.Mestanlı 89 göçünde çok büyük bir darbe yemiş.burada bir çok kişi şehit olmuştu.
KOŞUKAVAK İLE KARDEŞLİK ANLAŞMASI

Ardından Darıca'nın kardeş şehir olarak protokol imzaladığı Koşukavak'a geçerek Darıca ve Koşukavak kardeş şehir Protokolü imzalandı. Koşukavakta bizleri mehteran takımı, Türk ve Bulgar Halk oyunlarıyla karşıladılar.
Koşukavak Belediyesi önündeki Meydan'da alkışlarla karşılanan Darıca heyeti burada yöresel kıyafetler eşliğinde sunulan halk oyunları gösterilerini izledi.. Daha sonra imza töreni için belediye binasına geçildi.Duygulu anların yaşandığı imza töreninin ardından salondakilere kısa bir konuşma yapan Koşukavak Belediyesi Başkanı Bayan Sebihan Kerim Türkiye'den bir şehrin kendilerine uzattığı dostluk elini tutmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "bu protokolün gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki Darıca ile güzel paylaşımlarımız olacak. İki şehrin arasında her alanda güzel projeler ortaya çıkacağına inancımız tam. Burada yaşayan vatandaşlarımız adına hepinize teşekkür ediyorum" diyerek protokol için Koşukavak'a giden herkese teşekkür etti.
Bayan Sebihan Kerim'in ardından söz alarak duygularını dile getiren Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak'da Darıca'nın ilk kez yurt dışından bir şehir ile Kardeş Şehir Protokolü imzaladığını söyleyerek, her konuda olduğu gibi tarihi varlıkların ve kültürel mirasın korunması ve restorasyonu gibi konularda Koşukavak Belediyesine destek olacaklarını söyledi.
Sayın Karabacak Darıca'dan selam getirdiğimizi söyleyerek, Haziran ayında düzenlenecek Şehirler ve Kültürler Kaynaşması Festivaline davet etti.
izde sizleri de aramızda görmek istiyoruz.Asırlardır burada yaşattığınız kültürünüzü
Konuşmaların ardından yapılan protokolle iki şehir arasında karşılıklı menfaate dayalı kültür, sanat, eğitim,bilim teknoloji,sosyal etkinlikler,itfaiye ve acil yardım, kentleşme,çevre, sağlık ve turizm alanlarında işbirliğini içeren protokole imza atıldı..
Kardeşlik töreninden sonra belgesel çekmek için Rodop Dağlarıdan yola çıktık. Gebze Darıca Balkan Türkleri Derneği Başkanı değerli dostum Rıfat Yakupoğlu, şair ve yazar Süleyman Adalı ile yolculuk ederek, Yunuslu köyü bölgesinde Yazar Merhum Osman Erendoruk'un evini ziyaret ettik. Daha sonra Rıfet Yakupoğlu'nun doğup büyüdüğü köy olan Gazallar köyüne giderek doğduğu evi gezdik. Köyler ıssız, virane, bakımsız. Köyde mezarlığı ziyaret edip, Fatihalar okuyarak köyden ayrıldık. Cuma günü Filibe'ye geldik.Filibe muhteşem bir şehir. Osmanlı Sancak merkezi.
Filibe Başkonsolosu ile telefonla görüştük. Bura hakkında bilgi aldık.Burada çekimler yaparak Pazar günü Filibe Ticaret Fuarını ziyaret ettik. Fuarda deyim yerindeyse in cin top oynuyor. Bulgaristan'ın ekonomisinin ne durumda olduğunu bizlere gösteriyor.Yunanistan'daki ekonomik kriz buradada hissediliyor. Bulgaristan ekonomik krizden oldukça etkilenmiş görünüyor.
Buradan sonra Hasköy'den Edirne'ye girdik. Edirne'de çekimler yaptık. Selimiye Camiini gezdik.
Edirne'den ayrılırken Şampiyonluğu Bursaspor'a kaptıran Fenerbahçe taraftarlarından bazıları otobüsümüze taşlı saldırıda bulundu. Basın tarafından birazda abartılan bu olay aslında o kadar da üstünde durulacak bir olay değildi. Çünkü Darıca ilk defa yurtdışından bir yer ile kardeş şehir protokolü imzalamıştı. Asıl gündeme taşınması gereken buydu. Ancak olmadı.
20 sene önce savaşın eşiğine gelen Türkiye -Bulgaristan şimdi kardeş şehirlerioluyor. Bu çok önemli. Bulgaristan'dan zorla çıkartılan Türkler şimdi Bulgaristan'a iş adamı olarak dönüyorlar. Bulgarlar yıllar önce Türkleri asimile etmek istemiş ve Türkler'de bunu kabul etmediği için yerlerinden, yurtlarından ayrılmış, herşeylerini bırakarak Türkiye'ye sığınmıştılar. Şimdi türkiye'ye gelenlerin çoğunun durumu çok iyi. Ancak bulggaristan'ın ekonomisi çökmüş durumda.bulgaristan Türkleri sürmeseydi belki de çok farklı bir konumda olacaktı.
Bulgaristan hakkında daha yazılması gereken çok şey var. Ancak bugünlük burada bitiriyoruz. Bizleri bu güzel geziye davet eden sayın Rıfat Yakupoğlu'na ve Darıca Belediye Başkanı Sayın Şükrü Karabacak'a teşekkür ediyorum.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER