Eskişehir’de Balkan Haftası Kültür Ve Sanat ŞöleniPazar, 29 Eylül 2013

 Eskişehir’de Balkan Haftası Kültür Ve Sanat ŞöleniEskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında ‘Balkan Haftası Kültür ve Sanat Şöleni', Resim ve Balkan Kıyafetleri Sergisi açılışı ile başladı.

ETİ Arkeoloji Müzesi'nde düzenlenen serginin açılış konuşmasını yapan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, duyduğu heyecanı dile getirdi. Vali Tuna, ‘‘Bugün ‘Balkan Günleri' etkinlikleri kapsamında hem resim sergimiz var hem de geleneksel Balkan kıyafetleri, Osmanlı kıyafetleri sergisini hep birlikte dışarıdan gelen konuklarımızla açmanın gururunu, heyecanını yaşıyoruz.

2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir'de, yine güzel bir günde güzel bir etkinliğe, birlik beraberlik içerisinde, ortak duygulara birlikte imza atmanın heyecanını yaşıyoruz. Eskişehirlilerimize de önümüzdeki günlerde gezecekleri, ziyaret edecekleri güzel bir mekanımız ve etkinliğimiz olacak. Misafirlerimize katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum'' dedi.

Açılış konuşması ve kurdelenin kesilmesinin ardından Vali Tuna ile birlikte Karadağ Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanı Mahir Yağcılar, Sırbistan, Bulgaristan ve Yunanistan'dan gelen çok sayıda milletvekili, parti yetkilileri, çeşitli kamu kurum ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri sergiyi ve müzeyi gezdiler.

Sergide, Bulgaristanlı ressam Kamber Kamber ve Akın Murat'ın resimleri ile Bulgaristan, Karadağ ve Makedonya bölgelerine ait yaklaşık 100 adet geleneksel Türk kıyafetleri yer alırken, serginin 1 Ekim tarihine kadar ziyarete açık olduğu bildirildi.

AKM'de Folklor Şöleni

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Balkan Haftası Kültür ve Sanat Şöleni düzenlendi.

Balkan Haftası Kültür ve Sanat Şöleni etkinlikleri kapsamında Anadolu Üniversitesi (Aü) Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda, ilk olarak Kosova'dan gelen Prizren grubu sahne aldı. Ardından Sırbistanlı grubun sahneye çıktığı etkinlikte, Makedonya'dan gelen Çalıklı ve Kalkandelen grupları danslarını sergiledi. Programda ayrıca Yunanistan'ın İskece, Gümülcine, Bulgaristan'ın Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği Folklor Ekibi, Razgrad Sevar grubu da ülkelerine özgü halk dansları ile izleyenlerden büyük alkış aldı.

Etkinliğe Karadağ Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanı Mahir Yağcılar, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, AKP İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, Bulgaristan HŞHP Partisi Başkanı Korman İsmailov ve Yardımcısı Kasim Dal ve diğer davetliler katıldı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER