Gül-Plevneliev Ortak Basın ToplantısıÇarşamba, 28 Kasım 2012

 Gül-Plevneliev Ortak Basın ToplantısıCumhurbaşkanı Abdullah Gül, davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile Çankaya Köşkü'nde basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Gül konuşmasına, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliev ve beraberindeki heyeti Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Türkiye ile Bulgaristan'ın ilişkilerini iki komşu ülkenin normal ilişkilerinin çok daha ötesinde düşündüğünü, ilişkileri büyük bir samimiyet ve dayanışma içerisinde ele aldıklarını belirten Gül, Türkiye ile Bulgaristan'ın dost ve akraba olan iki olduğunu kaydetti.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliev ile baş başa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliev'in Cumhurbaşkanı olarak ilk kez Türkiye'yi ziyaret ettiğini ifade etti. Bulgaristan ve Türkiye'nin son dört sene içerisinde 4 kez Cumhurbaşkanı düzeyinde karşılıklı ziyaret gerçekleştiğini ve bunun ilişkilerin en iyi göstergesi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasına şöyle devam etti:

"İlişkilerimizin mükemmeliyetine bir örnek vermek istiyorum. Bulgaristan'ın nüfusu 7.3 milyondur. Her sene 1.2 milyon kişi Bulgaristan'dan Türkiye'yi ziyaret ediyor. Tabii ki bunlar karşılıklı duyulan sevgi ve muhabbetin bir neticesidir. Böyle bir alt yapı üzerinde tabii ki ekonomik işbirliğimizi, diğer konulardaki işbirliğimize çok önem veriyoruz. Bugün onları çok detaylı konuştuk. Ticaretimiz şuanda 3 milyar Euro civarındadır. Kısa zamanda bunu 10 milyar Euro'ya çıkarmayı hedefimiz var. Ama, yatırımlar konusunda da çok teşvikçiyiz. Şirketlerimizi karşılıklı olarak ülkelerimize yatırım yapmaya teşvik ediyoruz. Yarın Sayın Cumhurbaşkanı İstanbul'da Türk işadamlarıyla bir araya gelecek. Orada da muhakkak ki bu çağrıyı yapacaktır. Birçok büyük projelerde, alt yapı projelerinde otobanlar, demiryolları, gaz boru hatları bütün bunlarda çok büyük bir işbirliği alanımız var. Özellikle enerji konusunda. Bütün bunları konuştuk."

Gül, Bulgaristan ile Türkiye'nin mükemmel olan ilişkilerine bu görüşmelerin yeni bir ivme kazandıracağına inandığını dile getirdi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliev ise yaptığı konuşmada, Türkiye'de kendisine ve beraberindeki heyete gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür etti. Bulgaristan'da seçimleri kazandığı gün kendisini kutlamak için arayan ilk Cumhurbaşkanı'nın Abdullah Gül vurgulayan Plevneliev, "Siz o zaman bana başarılar dilediniz. Bunu hiçbir zaman unutmayacağım" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile gerçekleştirdikleri görüştürmelerde dostluk, işbirliği ve iyi komşuluk konusundaki iradenin ortaya konulduğunu ifade eden Plevneliev, Bulgaristan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin arasındaki ilişkinin bölgede örnek teşkil ettiğini belirtti. İlişkilerin daha ili olması için kolları sıvayıp daha fazla başarı elde etmek istediklerini kaydeden Plevneliev, konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye, Bulgaristan vatandaşları için turizm konusunda bir numaralı istikamet olduğu sürece, Türkiye artık Bulgaristan'ın ihracat yaptığı ikinci ülke olduğu sürece, krizi rağmen iki ülke arasındaki ticaret hacminin arttığı sürece birlikte bir şeyleri başardığımız için mutlu olmamak elde değil dedi. Önümüzdeki dönem için çok yüksek hedefler belirliyoruz. Barış, kalkınma ve iyi komşuluk için çalışmak istiyoruz. Oto yollar inşa ediyoruz, demir yolları inşa ediyoruz, doğal gaz bağlantıları inşa ediyoruz ve kurmakta olduğumuz bağlantılar sadece iki ülke açısından önemli değil. Bu bağlantılar Avrupa ve bütün dünya için çok önemlidir."

Bulgaristan olarak Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediklerini bildiren Plevneliev, Bulgaristan'ın üyelik sürecinde edindiği tecrübeleri paylaşmaya hazır olduklarını ifade etti.

Basın toplantısında Cumhurbaşkanı Gül ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliev gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin okullarda kılık-kıyafet yönetmeliğinde değişiklikler yapıldığını ve bazı çevrelerden bu konuda görüş ayrılıkları geldiğini sorması üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bu çalışmalar hükümetin ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın bir çalışması. Dolayısıyla bu konuda lehinde ve aleyhinde konuşanlar muhakkak ki olacaktır. Ama; herhalde esas sorumluğu taşıyan bakanlık ve hükümet böyle bir karar verdiğine göre söylenecek bir şey yok" diye konuştu.


DİĞER HABERLER