KIRCAALİ HABER GAZETESİ'NE NEZAKET ZİYARETİÇarşamba, 29 Aralık 2010

 KIRCAALİ HABER GAZETESİ'NE NEZAKET ZİYARETİKırcaali'ye kardeş Bursa Osmangazi Belediyesi Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İlçe Teşkilatı Yöneticisi Nayme Kaşmer başta olmak üzere bir grup genç bölgede düzenlenen 1984 yılı olaylarını anma törenlerine temsilci olarak katıldılar. Bu misafirlik esnasında Kırcaali Haber Gazetesi ofisini Miladinovo Okulu müdürü Bayram Hüseyin'in eşliğinde ziyaret nezaketinde bulundular. Heyet gazetenin Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Durhan Ali tarafından karşılandı. Yapılan sohbet esnasında gazetenin tarihi hakkında bilgi verildi. Heyet başkanı Kaşmer sürpriz olarak hediye sundu. Gazete adına kabul eden Sayın Ali çaydanlık olduğunu görünce ofise her gelişlerinde Türk çayı ile karşılanacaklarını söyledi. O, Bulgaristan Türklerinin Sesi olan gazetemizi sevip saydıkları için onlara teşekkür etti ve daha sıcak dostluk ilişleri kurulmasını diledi. Nayme Kaşmer gazete ekibinin yeni yılını kutlarken Türkiye'de de yayın yapılması temennilerinde bulundu.
Bu samimi karşılaşma esnasında Sayın Kaşmer'in yönettiği 13 kişilik heyetin arasında Bursa AKP Gençlik Kolları Başkanı Ali Sait Adiloğlu'nun da bulunduğu açıklandı. Amacın anma törenlerine katılmalarının yanı sıra Kırcaali gençleriyle dostluk kurup, siyasi açıdan çalışma temposunu paylaşmak ve demokrasi değişim için ortak projeler geliştirmek olduğu anlaşıldı.
Başta Belediye Başkanı Hasan Azis olmak üzere HÖH Kırcaali İl Başkanı ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer'e ve Momçilgrad Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah'a göstermiş oldukları misafirperverlikten dolayı şükranlarını sundu. Kendileri heyete uzun bir zaman ayırarak HÖH Gençlik Kolları'yla görüştürüp bölgenin önemli projeleriyle tanışmıştır. Gençler yağan yağmura rağmen gençlerin tarihi Tatul tapınağını da ziyaret ettiklerini paylaştılar.
Kirkovo Belediye Başkanı Şükran İdriz'in sayesinde heyeti Türkan'ı anma töreni protokolüne alınarak izledikleri tiyatro gösterisinden sonra Bursalı gençler, Bulgaristan Türklerinin yaşamış oldukları çileyi görmüş gibi olduklarını belirttiler. Bundan dolayı Kaşmer Hanım Sayın İdriz'e teşekkür ifade etti. Bir de onları „Kırcaali Barajı" Îteli'nde ağırlayan Yüksel Kaleci ve ailesine teşekkür etmeden geçemedi. Kendisinin Kırcaali doğumlu olduğunu ve ömrünün 25 yılını buralarda geçirdiğini belirterek medya aracılığıyla bölge halkını, Kayaloba'daki protesto gününde yaralanan kayın pederi Adem Kaşmer'in de adına selamladı. Daha Bursa Osmangazi AKP İlçe Başkanı Refik Özen'in ve Bursa milletvekilleri Canan Candemirçelik ve Parlamento Arası Dostluk Grubu Başkanı Mehmedemin Tutan'ın selamlarını iletti.
Ali Adiloğlu da Kırcaalilere, „Osmangazi, Ertuğrulgazi, Orhangazi, Murathan, Emirsultan ve tüm teşkilatımızdan selam olsun sizlere!" diye seslenerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Bakanı Faruk Çelik'in de sıcak selamlarını sundu. Devamla: „Biz AKP Osmangazi Gençlik Kolları olarak buradaki anma törenlerinde bulunarak yaşanılan çileye bir nebze de olsa ortak olmak istedik. Şehitlerimizin ruhu şad olsun! Papaz Petır Garena ile de görüştük. Gördük ki, burada demokrasi kazanmış, çünkü Hristiyanlar ve Müslümanlar din, ırk ayrımı yapılmadan huzurlu bir şekilde yaşıyorlar. İnşallah bu ömür boyu devam eder. Milletvekillerin de törende söylediği gibi, hak ve özgürlükler ebediyen verilmiyor, devamlı mücadele vermek gerekir. Daha fazla demokrasi, özgürlük için HÖH'ün desteğiyle Türk halkının var olması yolunda güzel şeyler yapılacağına inanıyorum. Kırcaali Haber gazetesinin çıkması Türklerin gerçekleştirdiği etkinlikleri yansıtmak demektir. Bu da buradaki kardeşlerimizin varlığını duyurmak anlamına geliyor. Kırcaali ilinin Belediye Başkanlarının Türk olduğunu, ayrıca Hak ve Özgürlükler Hareketi'nden 35 milletvekili olduğunu öğrendik. Bu da bizleri sevindiren bir olaydır, dedi.
Heyetin programı üzere „Nadejda" Yurdu'ndaki özürlü çocuklara sunacakları hediyeler ile bir avuç sevinç verecekleri açıklandı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER