MAKAS YOLU SENEYE AÇILIYORÇarşamba, 25 Kasım 2009

 MAKAS YOLU SENEYE AÇILIYORBulgaristan'la Yunanistan arasındaki tarihi Makas Geçidi'ndeki yolun önümüzdeki yıl açılacağı belirtildi.

Yunanistan'da ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un, Yunan meslektaşı Karolos Papulyas ile konuyu ele aldıkları açıklandı.
Papulyas, yolun Yunanistan kısmının bitmek üzere olduğunu söyledi. Pırvanov ise iki ülke arasındaki sınır kapılarının açılması yönünde çalışmalara hız verilmesinden yana olduklarını vurgulayarak, söz konusu kapıların ticarete olumlu yansıyacağını hatırlattı.

Bulgaristan kısmı hazır

Bulgaristan kendi tarafındaki gümrük kapısına kadar olan yolu tamamladı. Yunanistan tarafında ise yol çalışmaları devam ediyor. Yol yapım çalışmalarını yürüten Egnatia Odos Şirketinin Müdürü Apostolos Gulas, yaptığı açıklamada, Bulgaristan'ın Kırcaali bölgesini Gümülcine (Komotini) bölgesine bağlayacak olan Yunanistan tarafındaki yolun 23 km. uzunluğunda olduğunu, yapılması gereken 518 metrelik 5 tünelden sonuncusunda çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Soğuk Savaşın ölüm sınırı

Soğuk Savaş döneminde Batı ile Doğu Bloku'nun kesişme noktasında bulunan Bulgaristan-Yunanistan sınırının bu kısmında çok sayıda insan öldürüldü. Komünist rejiminden kurtulup Batı'ya kaçmak isteyen onlarca Bulgaristan Türkü ve Doğu Almanya'lı sınırdan kaçak geçme girişimleri sırasında kurşuna dizildi.
Bulgaristan'da totaliter rejimin yıkılmasından Alman araştırmacılar, bu sınırda öldürülen vatandaşlarının akibetini aydınlatmaya çalışıyor.


DİĞER HABERLER