MLEÇİNO (SÜTKESİ) 24 ARALIK OLAYLARINI ANDIPerşembe, 24 Aralık 2009

 MLEÇİNO (SÜTKESİ) 24 ARALIK OLAYLARINI ANDIBu gün / 24.12.2009/ Kırcaali ilinin Ardino ilçesinin Mleçino köyünde 24 Aralık 1984 yılında komünist totaliter rejimi tarafından başlatılan Türklerin isimlerinin değiştirme kampanyasına karşı ilk büyük yürüyüşün düzenlenmesi münasebetiyle anma töreni düzenlendi.

Tören öncesi köy camisinde mevlit okundu.
Mevlit sonrası anma töreni başladı. Hak ve Özgürlükler Hareketi /HÖH/ Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Lütfi Mestan, HÖH Kırcaali İl Başkanı Bahri Ömer,Kırcaali ilinde HÖH partisinden seçilmiş Belediye Başkanları veya temsilcileri törene katılmalarıyla şeref verdiler. Onların yanı sıra anma kürsüsünde direnişte bulunanlardan da yer alanlar oldu.

Ardino /Eğridere/ Belediye Başkanı Resmi Murad törene katılan yerli halkı ve misafirleri gönülden selamladı ve bu girişimin sonsuz olacağının altını çizdi.

Resmi Murad konuşmasında "1984 yılında Türklere yapılan asimilasyon politikasına karşı burada yürüyüşe katılan kardeşlerimiz bunu Türklük sevgisi uğuruna yaptı. Biz de bugün sizlerin temsilcileri olarak bu davaya devem ediyoruz. Çünkü bu dava devam etmektedir. Bugün görüyoruz ki, partimizin sayesinde başlatılan projelerimiz mevcut hükümet tarafından durdurulmuştur. Mleçino'nun içme suyu projesi de onlardan biridir. Hepiniz emin olun ki, biz sizin problemlerinizin çözülmesi için canla başla çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

HÖH Milletvekili Lütfi Mestan 24 Aralık Mleçino olaylarının Kirli ve Mestanlı olaylarının gölgesinde kaldığını, ancak totaliter rejime karşı bu ilk direniş Bulgaristan demokrasi tarihi sayfalarına altın harflerle yazılacağını belirtti.
Lütfi Mestan " Hiç kimse o olayların tekrarlanmayacağına emin olmasın. Biz birlik ve beraberlik içinde olursak, bu gibi olayların yaşanmasını müsade etmeyeceğiz. Bunu bilin ki, hak verilmez, hak alınır. Haklarımız ve özgürlüklerimüz için devamlı tetikte ve savaşta bulunmamız gerekiyor. Zaten partimiz de bu amaçla kuruldu." dedi.

Mleçino Okul öğrencilerinin anadilimiz Türkçe okudukları ve 24 aralık olaylarına adanmış şiirlerle törene katılanları daha da heyecanlandırdılar.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER