Mustafa Karadayı: Hükümete karşı gensoru önergesi sunulacakSalı, 26 Aralık 2017

 Mustafa Karadayı: Hükümete karşı gensoru önergesi sunulacak  Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi, Momçilgrad (Mestanlı) merkezinde bulunan şehitler Anıtı önünde düzenlediği törenle 33 yıl önce 27 Aralık'ta soykırım sürecini protesto etme esnasında şehit düşenleri andı.

Törenden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, bir gazetecinin HÖH Onursal Başkanı Dr. Ahmed Doğan'ın Yılbaşı dolayısıyla partinin ileri gelen üyeleri önünde yaptığı konuşmanın hükümete karşı gensoru önergesi verilmesi kararının etkileyip etkilemeyeceği sorusuna şöyle cevap verdi: "Hükümete karşı gensoru önergesi verilecek ve biz gensoru önergesini hazırlayan bir çalışma grubunda yer alıyoruz".

Karadayı'nın ifadelerine göre konuşmasında Ahmet Doğan, HÖH partisinin zamanın gerekliliklerine uygun olarak hareket etmesi ve zamanın gerekliliklerine göre devleti yönetmeye hazırlanması çağrısında bulunmuştur.

Momçilgrad'daki anma töreninden önce Kirkovo'nun (Kızılağaç) Mogilyane (Yoğurtçular) köyünde Türkan Çeşme Anıtı yanında düzenlenen Bulgarlaştırma sürecini protesto sırasında annesinin kucağında öldürülen 17 aylık Türkan bebeğin ve tüm şehitleri anma töreninde bir araya gelen yüzlerce vatandaşa hitaben yaptığı konuşmasında Mustafa Karadayı, yine dolaylı bir şekilde hükümete karşı gensoru önergesi verilmesi kararıyla ilgili yorumda bulundu. Karadayı, "Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı görevini yürüteceğiz. Biz bunun için büyük bir sorumluluk taşıyoruz, ancak bizim için vatanımızda demokrasi daha çok değerlidir. Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığına katkı sağlayacağız, ancak değerlerimizden geri adım atmayacağız" diye belirtti.

Karadayı'nın ifadelerine göre mevcut Bulgaristan hükümetinde milliyetçiler ve faşistler yer alıyor ve bu bir AB ülkesi için kabul edilemez bir şeydir. HÖH Genel Başkanı, "Bu iyi olan hiçbir şeyin habercisi değildir. Bu durum vatanımızın geleceğine giden yola mayınlar döşüyor" dedi.


DİĞER HABERLER