"Orfeus" Sosyal Rehabilitasyon ve Entegrasyon Merkezi akıl sağlığı sorunu olan kişilere tam hizmet verecekPazartesi, 28 Şubat 2011

 Bugün "Ustra" otelinde yapılan basın toplantısında "Orfeus" Akıl Sağlığı Sorunları Sosyal Rehabilitasyon ve Entegrasyon Merkezi Kurarak Hastalara Hastane Dışında Tedavi " adlı proje tanıtıldı.
Proje "Orfeus" Psikososyal Rehabilitasyon Derneği, Kırcaali Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Devlet Hastanesi ve Kırcaali Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor. Proje, "İnsan Kaynakları Geliştirme 2007-2013" Yürütme Programınca Avrupa Birliği Sosyal Fonu ve Bulgaristan Hükümeti tarafından finanse ediliyor,"Sosyalleştirme İçin Sosyal Hizmetler" karşılıksız mali yardımı şeması üzere yapılıyor.
Proje tanıtımını, projenin koordinatörü Dr. İlhan İzzet yaptı. Proje yöneticisi Devlet Psikiyatri Hastanesi Müdürü Dr. Damyan Getev olduğu açıklandı. Ekipte Tatyana Todorova muhasebeci, Kırcaali Belediyesinde proje uzmanı Kadir Mustafov teknik yardımcı olarak yer alıyorlar. Projenin genel amacı zihinsel sorunları olan kişilerin hayat koşulları iyileştirme imkanları yaratmak ve hastane dışı çevreye ayak uydurma imkanlarını genişletmek olduğu anlaşıldı. Projeyi hazırlayan, akıl sorunları olan kişilere müstakil yaşam sürme imkanları sağlamak, aileleri ve yakınlarına bu durumla baş etme imkanları hakkında bilgilerini artırmak ve toplumun psikolojik sorunları yaşayan kişilerin problemleriyle ilgili bilgisini artırmak belirlediği ortaya çıktı. Projenin toplam mali değeri 181 764, 19 Leva. Projenin süresi 14 ay, 9 ay sosyal hizmetler verilecek.
Proje faaliyetleri olarak 2003 yılında kurulan "Orfeyus " Psikososyal Rehabilitasyon Bakım Merkezinin inşaat ve onarım işleri ve kurumda çalışacak sağlık personelinin eğitimi belirtildi. Merkezin haziran ayında hizmete açık olacağı bildirildi.
Projeden 18-60 yaş grubu arasında çeşitli psikiyatrik tanı konulan, zihinsel sorunları olan 30 kişi faydalanacak. Hastalar tüm Kırcaali ilinde yaşayan farklı sosyal statüye ve etnik gruba ait kişilerdir. Ayrıca bu hastalara bakacak yakınları ve akrabalarından 30 kişi eğitim görecek. Proje işlerinde "Orfeyus" merkezinden 7 psikiyatrist görevlendirilecek. Bunun dışında projeye ülke içinden akıl sağlığı alanında 50 uzman ve sosyal hizmetleri alan 20 kişi katılacak.
Kırcaali Devlet Psikiyatri Hastanesi'nin her yıl yaklaşık 2000 hasta ve yakınlarının da "Orfeus" Bakım Merkezi'nin hizmetlerine başvurabilecekleri öne sürüldü. Proje yöneticisi Dr. Getev, bu merkezin hastalara ilgilendikleri alana göre faaliyet görme ve yeteneklerini geliştirme imkanları vereceğinin altını çizdi. Bunun için görsel ve işitsel sanatların imkanları kullanılacak, müzik, edebiyat, resim, sosyal etkinlikler düzenlenecek. Dr. Getev, bu tür iş ve sanat terapisinin hastalara verilen ilaçlardan daha etkili olacağına kanaat getirdi.


DİĞER HABERLER