1 Ekim'de Raven Mayesi yapılacakÇarşamba, 28 Eylül 2011

1 Ekim'de Raven Mayesi yapılacakGüney Bulgaristan Alevi Cem Vakfının Başkanı Mustafa Mustafa, 1 Ekim 2011 tarihinde Momçilgrad (Mestanlı) kasabasının Raven köyünde büyük Maye düzenleyeceklerini bildirdi. Gelenek üzere Alevilerden başka, mayeye tüm Sünni Müslümanlar ve Hıristiyanlar da davetlidir. Maye kelimesinin kökeni Arapça'daki elit kişilerin toplanması anlamındaki "maia" kelimesinden ileri gelir.

Raven mayesi, Bulgaristan'daki Alevi Topluluğunun köyde türbesi bulunan İbrahim Baba'nın anısını saymaları için organize edilmektedir. Aleviler, İbrahim Baba'yı aziz ve köyün yakınında bulunan Bivolyane'de mezarı bulunan Elmalı Baba'nın ortağı olarak sayıyorlar. İbrahim Baba için Orta Asya'nın Horosan bölgesinden buralara gelen komutan olduğu ve ruhunu teslim ettiği yere gömüldüğü biliniyor. İbrahim Baba, hayatını daha birkaç kader arkadaşlarıyla aynı anda kaybetmiştir.
Mustafa Mustafa, maye için 20 ile 30 arası kurban kesilmesi beklendiğini söyledi. Gelecek yıl yapılacak mayeye para toplanması için geleneksel sembolik ihale düzenlenecek, aynı zamanda her hangi maddi bağışlar kabul edilecek. Mayenin tüm misafirleri için müzik programı da öngörülmektedir.

İbrahim Baba Türbesi, dört çaplı kaya binasıdır. Türbe, asırlık meşe ağaçları arasında bulunuyor. Bu ağaçların kesilmesi günahtır.DİĞER HABERLER