1 Mart itibariyle Kırcaali’de Mavi Bölge ücretli otopark uygulaması başlayacakCuma, 25 Şubat 2022

1 Mart itibariyle Kırcaali’de Mavi Bölge ücretli otopark uygulaması başlayacak

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis bugün (25.02.2022) düzenlediği basın toplantısında 1 Mart'tan itibaren Kırcaali'de resmi olarak “Mavi Bölge” olarak adlandırılan kısa süreli ücretli otopark uygulaması başlayacağını duyurdu. “Otoparklar, Garajlar ve Park Alanları” adıyla yeni kurulan belediye şirketinin ofisinde gerçekleştirilen basın toplantısında şirket müdürü Şenay Mehmedali ve Belediye Başkan Yardımcısı Tuncay Şükrü de yer aldılar.

Şenay Mehmedali, “Saatlik otopark alanı şehrin merkez kısmını kapsıyor. 500'den fazla park yeri ile 31 sokağa yayılıyor ve daha sonraki bir aşamada bu alana “Stadionska” ve “General Çernozubov” olmak üzere 2 tane sokak daha eklenecek” diye belirtti. Şirket müdürünün ifadesine göre, Kırcaali sakinleri hizmet için üç şekilde ödeme yapacak: SMS ile sözüm ona “parkmetre” ile veya belirlenmiş perakende satış noktalarında. Mehmedali, “Saatlik konaklama ücreti 1 leva olup, kısa mesaj ile ödeme yapıldığında kullanıcılar SMS ücretini de ödeyecektir” diye belirtti. Dr. Müh. Azis, “Mavi Bölge ücretli otopark uygulamasına ilişkin tüm ödemeler elektronik yolla yapılacak, elden ödeme yapılmayacak” diye ekledi ve vatandaşların uygulama ile ilgili her türlü bilgi almak için 0879 167 000 telefon numarasını arayabileceklerini söyledi.

Saatlik otopark alanının kapsadığı bölgede yaşayan Kırcaaliler, arabalarını park etmek için 50 leva tutarındaki yıllık abonelikten yararlanabilecek. Aynı tutarda ancak aylık abone olarak ticari ve kurumsal iş yerleri de abonelik fırsatından yararlanabilecek ve 2 park yeri kiralama hakkına sahip olacak.

Belediye Başkanı, belediyeye ücret ödemekten kaçınmaya karar veren araç sahiplerinin araçlarının akını nedeniyle araçlarını park edecekleri yer bulamaz duruma gelmemeleri için toplu imza dilekçesi de başarılması dahil olmak üzere saatlik otopark alanı yakınlarındaki apartmanlar arasında kalan alanların Mavi Bölge’ye dahil edilmesini talep eden vatandaşlardan çağrılar gelmeye başladığını açıkladı. Konuyla ilgili Dr. Müh. Azis, Kırcaali'deki Mavi Bölge oluşturulmasının bir sonraki aşamasında taleplerini dinlemek ve sorunun nasıl çözülebileceğini değerlendirmek için en yakın zamanda Mavi Bölge yakınlarındaki apartmanlarda yaşayan vatandaşlarla görüşmek istediğini söyledi.

1 Mart’tan itibaren uygulamanın devreye sokulması için gerekli tüm hazırlıkların tamamlandığı açıklandı. Ayrıca braket takılmayacak pahalı arabalar için para cezalarının ne şekilde bildirileceği de düşünülmüştür. Onların yaptığı ihlalleri tespit etmeleri için trafik polisleri çağrılacak. Bu aşamada belediye işletmesi park yasağını ihlal eden araçları çekecek özel bir araç kullanmayacak.

İlk hesaplamalar, saatlik otopark alanı dahilindeki otoparkların yüzde 50 doluluk oranı ile belediye işletmesinin kendi gelirleriyle faaliyetlerini sürdürebileceğini gösteriyor.

Basın toplantısı Belediye Başkanının bizzat kendisinin aracı için park ücretini ödemesinin parkmetre ile ve belirlenmiş bir perakende satış noktasında olmak üzere iki yolunu göstererek devam etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER