1 Nisan 2012 tarihinden itibaren doğal gaz ve ısıya zamPerşembe, 29 Mart 2012

1 Nisan 2012 tarihinden itibaren doğal gaz ve ısıya zam1 Nisan 2012 tarihinden itibaren ülkenin değişik bölgelerinde doğal gaza yaklaşık % 13, ısıya %4 ila %12 arasında zam uygulanacak. Bunu enerji ve su ayarlama devlet komisyonu kararlaştırdı. Bulgar ‘ Bulgargaz' şirketi doğal gaza %26 zam getirilmesini istedi, fakat komisyon bunu kabul etmedi ve taviz vererek bu kararı aldı. Komisyon Başkanı Angel Semerciev kararı yorumlarken, ‘Gaz şirketinin tam şimdi mali durumunu iyileştirme zamanı değildir' dedi.

Doğal gaz fiyatlarının artmasının nedenleri finansal nedenlerdir. Devlet ‘Bulgargaz' şirketinin ekonomik durumu kötü, ödemelerde zorluk çekiyor, fakat iflas eşiğine ermemiştir. Bunu şirket müdürü Dimitır Gogov iddia ediyor. Doğal gaz fiyatlarına getirilen şimdiki zam Rus doğal gaz için harcamaları kapatmayacak. Bundan dolayı memnuniyetsizlik var şirkette. Rus ‘Gazprom' şirketinin tarifeleri %10-15 indirmesi için görüşmeler sürdürülüyor, fakat 1 Temmuz tarihinden itibaren yeni zam istenmesi gerekecek.

En büyük darbe endüstri sektörü üzerindedir. ‘Bulgargaz' şirketi devlet şirketidir ve endüstri alanının başka alternatifi yok. Doğal gaz Bulgar işletmeleri için oldukça pahalıya mal oluyor ve bundan dolayı küçük ve orta ölçekli şirketlerin çoğu iflas edecek. Uzmanlar bu şekilde yorum yaparken, bunun ise iş gücü piyasası üzerinde etkisi olacağını ve işsizliğin artmasına sebep olabileceği uyarısında bulundular. Bundan başka doğal gaz fiyatının devlet tarafından belirlenmesi ve sürekli artması Bulgar şirketlerinin rekabet gücünü zedelemektedir. Mallar pahalılaşacak, bundan dolayı tüketim daralacak, ihracatçıların ise doğrudan zarara çalışması gerekecek.

Branştan uzmanlar topluma açık tartışmalar sırasında pahalı Rus doğalgazın alternatifi komşu ülkelerle doğalgaz sistemler arası irtibatların kurulması olabileceğini ileri sürdü. Böylece ülkemiz başka kaynaklardan bu hammaddeyi alabilir. Böylece Bulgaristan sadece Rus doğalgaza bağlı olmayacak, bundan dolayı fiyatlar da düşecek.

Bulgaristan topraklarından elde edilen doğalgaz miktarının artırılması da fiyatları etkileyebilir. Doğalgaz fiyatlarının artmasının durdurulması için ekonomi bakanlığı ‘Bulgargaz' ve ‘Gazprom' arasında fiyatların düşürülmesine ait görüşmelere siyasi destek ifade etmelidir. Ekonomi, enerji ve turizm bakan yardımcısı Valentin Nikolov, bunu söylerken Bulgaristan topraklarında doğalgaz kaynaklarının araştırılmasının yoğunlaştırılması ve aynı zamanda doğalgaz nakliyatının de çeşitlendirilmesi gerektiğini bildirdi.


DİĞER HABERLER