11 bölgemiz, yabancı ülkelere en çok iş göçü veriyorPerşembe, 05 Ocak 2023

11 bölgemiz, yabancı ülkelere en çok iş göçü veriyor

Ülkemizdeki 11 bölge, başta Avrupa Birliği olmak üzere yabancı ülkelere en çok iş göçü veren bölge konumundadır. Vidin, Vratsa (İvraca), Gabrovo, Kırcaali, Köstendil, Loveç (Lofça), Razgrad (Hezargrat), Sliven (İslimye), Smolyan (Paşmaklı), Tırgovişte (Eskicuma), Haskovo (Hasköy) illerinin nüfusunun yüzde 5'inden fazlası son 10 yılda yurt dışına gitti.

Son beş yılda istihdam için tercih edilen ülkeler başta Almanya, İspanya, İtalya, Hollanda, Yunanistan, Belçika, Avusturya, Fransa ve Çek Cumhuriyeti olmak üzere ağırlıklı olarak AB ülkeleridir.

Avrupa Ekonomik Alanı Mali Mekanizması ve 2014 - 2021 Norveç Mali Mekanizması kapsamında İkili İlişkiler İçin Fon tarafından finanse edilen "İnsana Yakışır Çalışma Koşulları İçin İş Birliği„ adlı sınır ötesi projesi kapsamında Genel İş Müfettişliği Yürütme Ajansı’nın finansmanıyla gerçekleştirilen bir araştırma sonuçları bunu gösterdi.

 Araştırmaya göre Bulgaristan vatandaşlarının yurt dışında iş aramasının temel nedeni ödenen maaştır.

Gurbetçilerin yaklaşık yüzde 96'sı ülkemizdeki maaşlardan daha yüksek maaş beklemekte ve gelecekte kendilerine yardımcı olacak para biriktirmeyi ummaktadır. Veriler, bu motivasyonun eğitim, mali durum ve ikamet yerine bağlı olmadığını göstermektedir.

Verilere göre, 18'den 55'e kadar her yaştan insan yurt dışında çalışıyor. Ancak 30 yaşın üzerindeki aktif vatandaşlar çoğunluktadır.

Cinsiyet açısından bakıldığında erkekler %53'e %47 oranında hakim, ancak kadınların payı yaş ilerledikçe giderek artmakta ve onlar, 46 - 55 yaş grubunda hakimdirler.

Araştırmaya göre son yıllarda yurt dışına gidenlerin oranı düşüş eğilimi gösteriyor. Bunun nedenlerinden bazıları, koronavirüs salgını nedeniyle getirilen kısıtlamalar ve pandemi ve Ukrayna'daki savaş sonucunda Avrupa'da yaşanan ekonomik durgunluktur.


DİĞER HABERLER