14. Terlik Festivali, Ençets köyünde yapıldıPazartesi, 30 Eylül 2019

14. Terlik Festivali, Ençets köyünde yapıldı Neşe içerisinde geçen 14. Terlik Festivali, bu yıl Ençets (Salman) köyünde gerçekleştirildi. Bölgede yer alan 8 muhtarlık, organizasyona destek verdi. Tüm konukları ve katılımcıları selamlayan KRIG Sanat Hareketi Başkanı Radost Nikolaeva,"Bu festival bölge için sembolik bir anlam taşıyor. Festival hakkında onlarca yazı var, onunla ilgili gerek ulusal, gerekse yabancı haber sitelerinde onlarca haber var. Festival, Kültür Bakanlığı'nın etkinlik takviminde yer alıyor. Yerli çocukların hayallerinde ve Dıjdovnitsa (Yağmurlar) köyünde yaz aylarında düzenlenen sanat atölyelerine katılan dünyanın her yerinden sanatçıların anılarında yer alıyor. Geleneksel olarak düzenlediğimiz festivale misafir olan Türkiye'de yaşayan göçmenlerimizin kalbinde yer alıyor" dedi.

Bu yılki festival programı, sabahleyin Kırcaali'de belediye binası önüne kaide üzerinde sergilenen Edirne'den 11 fotoğrafçının katıldığı " 22 Usta Zanaatkar-21 Kader" isimli sergi kuruldu. Aynı sergi 2015 yılında Terlik Festivali'nde tanıtılmıştı. Sergi, Kırcaali bölgesinden 22 usta zanaatkarın hayat hikayesini gösteriyor. Sergi, birkaç saat içerisinde yüzlerce vatandaş tarafından ziyaret edildi. Onların bazıları fotoğraflarda yer alan usta zanaatkarların hayat hikayelerini biliyordu. Ençets köyünde açıkta 9 Ağustos-9 Eylül döneminde Dıjdovnitsa köyünde sanat atölyesine katılan ABD'nin Kaliforniya eyaletinden Jason de Booz'un "Ben Doğu Rodoplar'da İdim" isimli sergisi ve Ençets köyünden 18 yaşındaki öğrenci ve fotoğrafçı Şaban Mladenov'un şehir ve ilçenin bazı köylerinde çektiği karelerinin yer aldığı "Kırcaali-Benim Aşkım" isimli sergisi sergilendi.

Bu yılki atraksiyon, festivalin yıllarda sembolü olan 2 metre uzunluğundaki terliğin, Dıjdovnitsa Köyü Muhtarı Gülhayat Halil'in de katıldığı bir grup hayran tarafından Dıjdovnitsa köyünden Ençets köyüne taşınması oldu. Terlik, Ençets köyünde kurulan sahneye çıkarılınca festival programı başladı. Stremtsi (Göklemezler), Rani List (Işıklar), Jinzifovo (Yelciler) ve başka yerlerden amatör sanatçılar gösteriler sundular.

Organizatörleri neşe yaratan yeni yeni şeyler düşünmelerinden dolayı tebrik eden Belediye Başkan Yardımcısı Veselina Tihomirova, programda yer alan tüm sanatçılara başarılar diledi. Belediye Başkan Yardımcısı, iyi günlerde beraber olabilme yeteneğinin zorluklarda da beraber olabilmek için önemli bir deneyim olduğunu vurguladı. Krumovgrad (Koşukavak) kasabasından katılan İzvorçe Folklor Ekibi ve müzik yönetmeni Mitko Karamfilov'un sunduğu gösteri büyük beğeni topladı. Jinzifovo köyünden 12 yaşındaki Dilayda Erhan'ın söylediği şarkı sırasında Yunanistan'dan gelen misafirler yolda arabalarından inerek doğrudan sahneye koştular, Kırcaali'den 11 yaşındaki Nadejda Dimitrova'nın söylediği şarkı ise tüm katılımcıları hora teptirdi.

Her zaman olduğu gibi eylül ayında Avrupa Miras Günleri Ulusal Takvimi kapsamında hazırlanan farklı takvimlere göre yeni yıl hakkında bilgi içeren bir pano vardı. Protobulgarların kullandığı Gregorian takvimine göre 2019 yılı 6787 yılıdır, eylül ayı elem ayıdır. 2019 yılı Hicri takvime göre 1441 yılıdır ve 31 Ağustos'u 1 Eylül'e bağlayan gece girdi. Kameri takvime göre 5780. Yahudi yeni yılı Roş Aşana (Rosh Hashanah) 29 Eylül'de gün batımından sonra başladı. Tüm Avrupa'da kutlanan Avrupa Miras Günleri bu yıl "Sanat ve Eğlence" başlığıyla gerçekleştiriliyor.

Festivalin katılımcıları, "Dostlara Çadırlar-Ninenin Yemekleri" başlığıyla düzenlenen yemek sergisinde yer alan nine ve torunlarının hazırladığı yöresel yemeklerin tadına baktılar. Usta aşçılar, hazırladıkları lezzetli yemekler hakkında ipuçları da verdiler. Daha sonra tüm katılımcılara geleneksel keşkek de dağıtıldı.


DİĞER HABERLER