1989 GÖÇMENLERİNİN BAKAN SEVGİSİSalı, 08 Eylül 2009

1989 GÖÇMENLERİNİN BAKAN SEVGİSİ05.09. 2009 tarihinde Dış Türklerden sorumlu Devlet Bakanının İstanbul Haliç Feshane'de verdiği iftar yemeğine göçmen dernek yöneticileri ve binlerce göçmen katıldı.
Göçmenler, daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevinde de bulunan Faruk Çelik'i çiçeklerle ve sevgi seli ile karşıladı.
Bilindiği gibi Faruk Çelik, yeni Sosyal Güvenlik Yasasına göçmenlerin de yurtdışı hizmetlerini borçlanabilmeleri için ek madde konulmasına büyük katkıları olmuş ve böylece binlerce göçmenin emekli olmasını sağlamıştı.
Bu nedenle göçmenler, Bakan Faruk Çelik'e büyük saygı ve sevgi duymaktadırlar.
Türk Hükümetinin şu anki en başarılı bakanlarından olan Faruk Çelik, iftar yemeğinden sonraki konuşmasında şunları söyledi:
"...Türklerin Balkanlar'da 14. yüzyılda başlayan varlığını bugün de tazeliğini ve heyecanını korumaya devam ettirdiğini. Atalarımızın kurduğu engin hoşgörüye dayanan medeniyetimizi, tarih boyunca yıkmak ötekileştirmek, kan ve gözyaşı üzerine kurulmamış, sevgi ve barış anlayışını benimsemiştir...
Medeniyetimizi bütün ihtişamıyla bugüne taşıyorsak, bunun altında ağlatan değil, gözyaşlarını silen, ayrıştıran değil, kucaklaştıran bir yönetim anlayışı bulunuyor...
Osmanlı idaresinde geçen 500 yıl boyunca barışın ve huzurun hâkim olduğu Balkanlarda, 20. yüzyıl sonunda, üstelik çağdaş dünyanın gözü önünde yaşanan insanlık dışı olayların herkesin hafızasındadır. Bu olayların sorumlularının herkesin gözü önünde hesap vereceğini ve vermekte olduğunu, sorumluları tarih sayfalarında ve toplumların vicdanlarında hak ettikleri cezaları bulacaktır... Zülüm yapanlar, zalimler gelip geçicidir...
Sevginin ve hoşgörünün varisleri olan bizler, dün olduğu gibi bugün de Balkan coğrafyasında varlığımızı sürdüreceğiz...
Orta Asya ne kadar ata yurdumuz ise, Balkanlar da o kadar ata yurdudur...
Türkiye artık korku ve içe dönük bir hesaplaşma politikalarından vazgeçmiştir. Türkiye'nin vizyonu artık misakı milli sınırları değildir. Türkiye artık bir başka bakıyor. Sizler artık bir başka bakıyorsunuz. Ecdadın farkındasınız... Atatürk'ün farkındasınız... Onun için Türkiye içe dönük meselelerden elini sıyırmalı ve üzerine düşen büyük sorumlulukların peşine koşmalıdır... "
Göçmenler, konuşmasından sonra Faruk Çelik'e büyük alkışlar eşliğinde çiçekler, plaketler ve Balkan tarihini anlatan kitaplar hediye ettiler.


DİĞER HABERLER